لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

حمایت اوباما از عضویت دائمی هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد


حمایت اوباما از عضویت دائمی هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد
حمایت اوباما از عضویت دائمی هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید از اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد و عضویت دائمی هند در آن، پشتیبانی می کند.

آقای اوباما در تایید ظهور هند به عنوان یک قدرت جهانی، در سخنانی در پارلمان این کشور گفت آمریکا به دنبال سازمان ملل متحدی است که کارآمد، موثر، معتبر و مشروع باشد و «به همین دلیل» وی از عضویت دائمی هند در شورای امنیت حمایت می کند.

رییس جمهوری آمریکا این سخنان را روز دوشنبه، سومین و آخرین روز سفرش به هند، در دهلی نو ایراد کرد.

او گفت هند در حال حاضر به عنوان یک قدرت جهانی جای خود را باز کرده است و روابط آمریکا و هند می تواند در قرن بیست و یکم نقشی موثر داشته باشد.

پیشتر در روز دوشنبه، باراک اوباما با مانموهان سینگ نخست وزیر هند دیدار کرد. رهبران دو کشور بزرگ صاحب دموکراسی در جهان، درباره مسائلی با هدف ارتقای همکاری در مسائل کلیدی، از مبارزه با تروریسم گرفته تا تحکیم روابط اقتصادی و مبارزه با تغییرات آب و هوای جهان، مذاکره کردند.

باراک اوباما در سخنرانی روز دوشنبه خود در پارلمان هند همچنین خواستار انجام گفت و گو میان پاکستان و هند برای کاهش تنش های میان دو طرف شد.

رییس جمهوری آمریکا گفت وجود مخفی گاه و پناهگاه برای تروریست ها در پاکستان غیرقابل قبول است. آقای اوباما همچنین گفت اطمینان از ایجاد ثبات و دموکراسی در پاکستان و افغانستان، به نفع همگان است.

XS
SM
MD
LG