لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۵۹

آمریکا و هند مناسبات خود را تقویت می کنند


آمریکا و هند مناسبات خود را تقویت می کنند

بزرگترین دمکراسی های جهان، هند و ایالات متحده آمریکا، عهد کرده اند همکاری برای تجارت و مقابله با تروریسم را گسترش دهند و در همین حال با چالش های جهانی روبرو شوند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، روز پنجشنبه در واشنگتن گفت و شنود استراتژیک آمریکا و هند را با تجلیل از آن کشور به عنوان یک قدرت جهانی و اقتصادی گشود.

کلینتون خواهان مرحله جدیدی در مشارکت هند و آمریکا شد و گفت چنین مشارکتی باید بر همکاری در حوزه هایی مانند امنیت منطقه ای، دفاع و انرژی پاک متمرکز باشد. او یادآور شد مجموع تجارت بین دو کشور در سال گذشته ۱۰ برابر نسبت به سطح سال ۱۹۹۰ بالاتر رفته و به ۶۶ میلیارد دلار رسیده است.

وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت گفت و شنود به تردیدهای دو طرف، از جمله نگرانی های هند از آینده افغانستان و نگرانی های آمریکا نسبت به آمادگی هند برای اصلاحات اقتصادی پاسخ خواهد داد.

آقای کریشنا، وزیر امور خارجه هند، گفت دو کشور منافع مشترکی در صلح و ثبات در جنوب آسیا دارند، و اهمیت کوشش های مشترک در نبرد با تروریسم و افراط گرایی را یادآور شد.

وزیر امور خارجه هند گفت آمریکا و هند هر دو قربانیان حملات تروریستی بوده اند، و از آمریکا به خاطر حمایت از تحقیقات درباره حملات تروریستی مومبای (بمبئی سابق) در سال ۲۰۰۸ سپاسگزاری کرد.

او همچنین گفت گام منطقی بعدی این است که به مقامات هند اجازه داده شود به مظنونینی که در ارتباط با این حادثه در آمریکا بازداشت شده اند، دسترسی پیدا کنند. کریشنا از دیوید کولمن هدلی، مظنون آمریکایی، که خود را در شناسایی نقاط گوناگون مومبای پیش از حملات گناهکار دانسته است، نام نبرد.

وزیر امور خارجه هند همچنین خواهان گسترش همکاری در تجارت و سرمایه گذاری برای ایجاد شغل در دو کشور شد.

XS
SM
MD
LG