لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۸

رئیس دموکرات مجلس نمایندگان: دموکرات‌ها به دفاع از دموکراسی برای مردم، ادامه می‌دهند


نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نخستین واکنش به تبرئه پرزیدنت ترامپ از استیضاح می‌گوید دموکرات‌ها به دفاع از دموکراسی‌ برای مردم ادامه می‌دهند.

خانم پلوسی در بیانیه‌ای که چهارشنبه ۱۶ بهمن منتشر کرد، نوشت: امروز پرزیدنت و جمهوریخواهان سنا، بی‌قانونی را عادی کرده و نظام توازن قوا برای قانون اساسی‌ ما را رد کردند.

رئیس مجلس نمایندگان گفت: پرزیدنت ترامپ با حمایت اکثریت مردم آمریکا استیضاح شد که برای نخستین بار در تاریخ کشور ما است و او اولین پرزیدنت در تاریخ است که با رای هر دو حزب برای گناهکار شناخته شدن در سنا روبرو شد.

نانسی پلوسی افزود: تمام ۷۵ درصد مردم آمریکا و خیلی از اعضای جمهوری‌خواهان در سنا باور دارند که رفتار پرزیدنت، خطا است اما سنا به جای آن تصمیم گرفت حقایق، اراده مردم آمریکا و وظیفه خود به قانون اساسی را نادیده بگیرد.

اظهارات خانم پلوسی در حالی است که سنای آمریکا چهارشنبه غروب در آخرین روز بررسی استیضاح پرزیدنت ترامپ رای گیری کرد و او را از دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «جلوگیری از فعالیت کنگره» تبرئه کرد.

اعضای سنا درباره دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «جلوگیری از فعالیت کنگره» تصمیم گیری کردند. اتهام اول با نتیجه ۵۲ بر ۴۸ در مجلس سنا رد شده و پرزیدنت ترامپ تبرئه شد. اتهام دوم هم با نتیجه ۵۳ بر ۴۷ رد شد و سنا رای به تبرئه پرزیدنت ترامپ داد.

استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید پس از اعلام نتایج نهایی بررسی موارد اتهامی استیضاح در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز، تلاش به استیضاح تقلبی با همنوایی دموکرات‌ها، با تبرئه کامل پرزیدنت دونالد ترامپ پایان یافت.

پرزیدنت ترامپ اعلام کرده در مورد تبرئه کامل از موارد استیضاحی، روز پنجشنبه ۱۷ بهمن و ساعت ۱۲ ظهر به وقت واشنگتن، پیام می‌دهد.

با اعلام این نتایج، جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده آمریکا و قاضی این جلسه در سنا، تبرئه پرزیدنت دونالد جان ترامپ را اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG