لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۶

هزاران نفر به قانون جدید مهاجرت در آریزونا اعتراض کردند


هزاران تظاهر کننده روز شنبه در خیابان های فینیکس، مرکز ایالت آریزونا در جنوب غربی آمریکا به راه پیمایی پرداختند و به قانون جدید مهاجرت، که آنرا ناقض حقوقشان می دانند، اعتراض کردند.

این قانون از جمله ایجاب می کند پلیس آریزونا از مردم در صورتی که باور کند آنها مهاجران غیر قانونی هستند بازجوئی کند. معترضین و گروه های طرفدار حقوق مدنی می گویند قانون علیه مردم بر اساس نژاد آنها تبعیض روا می دارد.

فعالان از سراسر آمریکا در فینیکس جمع شده اند، آنها برای پرهیز از خرج پول در ایالت غذا و آب همراه آورده اند.

از سوی دیگر، گروهی از تظاهرکنندگان محافظه کار که از قانون جدید حمایت می کنند، اعتراض متقابلی ترتیب داده اند که در آن مردم به مصرف پول در آریزونا تشویق می شوند.

در این میان، دولت پرزیدنت باراک اوباما نگرانی های جدی در مورد قانون مهاجرت ابراز داشته است.

مقامات وزارت دادگستری فدرال روز جمعه با وزیر دادگستری ایالتی آریزونا و اعضای دفتر فرماندار برای بحث در باره قانون جدید مهاجرت که ماه پیش به اجرا در آمد ملاقات کردند.

وزیر دادگستری آریزونا به مقامات فدرال گفت او بشدت از قانون دفاع خواهد کرد.

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه از دادگاه عالی درخواست کرد احکام دادگاه بدوی را در حفظ قانون کارگران قانونی آریزونا مصوبه سال ۲۰۰۸ نقض کند. این قانون برای سازمان های بازرگانی آریزونا که مهاجران غیر قانونی را استخدام می کنند مجازات هایی قائل می شود. وزارت دادگستری می گوید قانون فعلی فدرال در تنظم شیوه های استخدام سابقه دارد.

تصویب قانون جدید در ایالت آریزونا موجب شده است پرزیدنت اوباما از کنگره بخواهد با او برای اصلاح جامع قوانین مهاجرت همکاری کند.

XS
SM
MD
LG