لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۲

کلینتون و گزارش حقوق بشر


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در اواخر می گزارش وضعیت حقوق بشر در سال ۲۰۱۱ را به کنگره ارائه داد. گزارش چگونگی رعایت معیارهای جهانی حقوق بشر در هر کشور را ارزیابی می کند.

۲۰۱۱ برخی گرایش های مثبت را ، به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا، شاهد بود. تونس، زادگاه بهار عربی، انتخابات شفاف و موفقیت آمیزی برای مجلس موسسان، که یک زندانی سیاسی سابق را به عنوان رییس جمهوری موقت برگزید، برگزار کرد.

در برمه، دولت گام هایی مهم به سوی اصلاحات سیاسی برداشت و بیش از ۲۰۰ زندانی سیاسی را آزاد کرد. و در کلمبیا، دولت تلاش کرده است اجرای عدالت را در موارد مرتبط با حقوق بشر بهبود بخشد.

اما، گرایش های ناراحت کننده ای نیز وجود دارد. انتخابات ناقص، محدودیت بر آزادی بیان، تجمع، استفاده از اینترنت، سانسور رسانه های و کوشش برای کنترل فعالیت های جامعه مدنی و گروه های مخالف دولت موجب شده است وضع حقوق بشر در برخی کشورها بدتر شود.

بعضی کشورها از افزایش احساسات ضد یهود ناراحت بودند، در حالی که آزار اقلیت های مذهبی مانند احمدی ها، بهایی ها، بودایی ها، مسیحیان یا یهودیان ادامه یافته یا افزایش پیدا کرده است. در بسیاری از کشورها بر موارد آزار، تبعیض و خشونت علیه اقلیت های نژادی و قومی ، معلولین، و افراد دارای گرایش های جنسی متفاوت افزوده شد.

هیلاری کلینتون هنگام ارائه گزارش گفت «در حالی که این گزارش ها مستند می شود، کارهای بیشتری باید انجام گیرد،» و افزود «ما می دانیم که باید خود را به کار برای پیشبرد حقوق جهانی، ساختن مشارکت هایی که ما را پیش خواهد برد، کمک به هر مرد، زن و کودک که براساس قابلیت های خدا داد خود زندگی کنند، بار دیگر متعهد سازیم. و میدانیم که قادر خواهیم بود صدای خود را بلند کنیم و از سوی آنهایی که نمی توانند صدای خودشان را به کار بگیرند سخن بگویيم.»

کلینتون گفت «این مقوله در کانون آنچه ما هستیم، و باورهایمان، قرار دارد. این کاری است که، به دلیل مرکزیت آن در سیاست خارجی و امنیت ملی ما، دولت ها و وزیران یکی پس از دیگری ادامه خواهند داد.»
XS
SM
MD
LG