لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۲۰

وزارت امور خارجه آمریکا از نقض حقوق بشر در ایران انتقاد می کند


متن کامل به انگليسی
Human Rights Report: Iran

وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سالیانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان را منتشر کرده است و به موارد نقض حقوق بشر از جمله در ایران، چین ، افغانستان و برمه استناد می کند.

در گزارشی که روز پنجشنبه انتشار یافت گفته می شود دولت ایران حقوق شهروندان را در تغییر صلحجویانه دولتشان از طریق برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، به شدت محدود کرد، و کارنامه حقوق بشر ایران به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری، بدتر شده است.

در مورد چین، گزارش می گوید کارنامه حقوق بشر دولت «همچنان ضعیف و در برخی حوزه ها بدتر شده است.»

در ارتباط با افغانستان، گزارش می گوید وضعیت امنیت در کشور به علت افزایش حملات شورشیان، «بسیار خراب» و غیر نظامیان بیشترین ضربات خشونت را متحمل شدند.

گزارش می گوید نقض حقوق بشر به گونه ای فاحش در برمه ادامه دارد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا هنگام ارائه گزارش گفت آمریکا متعهد است هر کسی، از جمله خود، را در توجه به موازین حقوق بشر در یک سطح و معیار نگاهدارد. او گفت ایالات متحده در اواخر سال جاری برای نخستین بررسی ادواری وضعیت داخلی حقوق بشر در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حضور خواهد یافت.

گزارش وزارت امور خارجه آمریکا می گوید در سال ۲۰۰۹، مردم بیشتر از همیشه قادر بودند از طریق اینترنت، تلفن های همراه و فناوری های دیگر، اطلاعاتی درباره حقوق بشر به دست آوردند. اما دولت ها نیز «وقت، پول و توجه» بیشتری به یافتن راه هایی جهت محدود ساختن آزادی بیان و جریان اطلاعات و تجاوز به حقوق شخصی کاربران صرف کردند.

گزارش این انتقاد را که آمریکا در آن گنجانیده نشده است قبول می کند، اما یادآور می ود ایالات متحده بعدا در سال جاری در گزارش قاچاق انسان قرار خواهد داشت، همچنین در بررسی وضعیت حقوق بشر در داخل مشارکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG