لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

بیانیه وزیر خارجه آمریکا به مناسبت روز جهانی حقوق بشر: کشورها به حقوق مردم توجه کنند


وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در بیانیه ای به مناسبت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق بشر، از همه کشورها خواست به ارزش های دموکراتیک احترام بگذارند و حقوق بشر را رعایت کنند.

رکس تیلرسون در بیانیه ای که روی وبسایت وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه منتشر شد،‌ گفت: ۶۹ سال پیش در چنین روزی، بعد از جنگ جهانی دوم، شورای عمومی سازمان ملل روز جهانی حقوق بشر را تصویب کرد تا برابری و کرامت ذاتی هم انسان‌ها را ارتقا ببخشد و این حقوق زیربنای آزادی، عدالت و صلح در جهان باشد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: برای همه کسانی که به خاطر ناآرامی ها داخل کشورها دستگیر یا آواره می شوند یا آنهایی که با دولت های سرکوبگر مبارزه می کنند، این اعلامیه جهانی حقوق بشر سر منشا امید است.

آقای تیلرسون در پایان بیانیه خود تاکید کرد: در روز جهانی حقوق بشر، ما همراهی و تعهدمان را به ارزش‌های دموکراتیک، دفاع از حقوق بشر و کرامت همه انسانها دوباره ابراز می کنیم. ایالات متحده آمریکا از همه دیگر کشورها می خواهد که به تعهدات خود در اعلامیه جهانی حقوق بشر احترام بگذارند و آنها را اجرا کنند. جهان زمانی امن تر است که هر فرد بتواند به توانایی کامل خود عمل کند و هر ملتی از استبداد آزاد باشد.

اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر روز ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ به کوشش «النور روزولت» بانوی اول سابق آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاریس به تصویب رسید.

بیشتر بخوانید: متن کامل اعلامیه جهانی حقوق بشر

این اعلامیه شامل ۳۰ ماده است که به تشریح دیدگاه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر می‌پردازد. اغلب کشورهای جهان از جمله ایران آن را پذیرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG