لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

نگاهی به وضعیت عربستان سعودی در گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا


مایک پمپئو و معرفی گزارش حقوق بشر سال ۲۰۱۸ در وزارت خارجه آمریکا
مایک پمپئو و معرفی گزارش حقوق بشر سال ۲۰۱۸ در وزارت خارجه آمریکا

در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا که روز چهارشنبه ۲۲ اسنفد منتشر شد، کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفتند. یکی از این بخش‌ها مربوط به کشور عربستان سعودی است.

در این گزارش آمده است:‌ «مسائل مرتبط با نقض حقوق بشر در عربستان سعودی در حوزه‌هایی چون:‌کشتار، اعدام، اعتراف‌گیری اجباری، ناپدید شدن و شکنجه دستگیر شدگان از سوی نیروهای امنیتی است.»

این گزارش می‌گوید سانسور و سرکوب آزادی بیان، تجاوز به حوزه خصوصی افراد، بالا کشیدن ثروت و سرمایه مخالفان با متوسل شدن به راه‌های قانونی و غیرقانونی، نبود انتخابات آزاد و منصفانه، قاچاق انسان، خشونت ورزی و اعمال تبعیض علیه زنان، نادیده گرفتن حقوق زنان و اجازه فعالیت ندادن به اصناف و اتحادیه‌ها، از جمله دیگر موارد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی است.

قتل خاشقجی

شماری از نیروهای امنیتی عربستان سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، جمال خاشقجی را به قتل رساندند. سلمان پادشاه عربستان وعده داد این پرونده را پیگیری کند.

۱۱ مظنون در این پرونده با اتهام‌هایی روبرو شده‌اند. دادستان پرونده گفته برای پنج نفر از این افراد، درخواست حکم اعدام کرده است.

وضعیت یمن

عربستان سعودی به عملیات نظامی ائتلافی خود در یمن و علیه حوثی‌ها ادامه می‌دهد. این حملات باعث آسیب وارد شدن به غیرنظامیان شده و خیلی از غیرنظامیان قربانی حملات گسترده عربستان در یمن شده‌اند.

دستگیری‌های خودسرانه و فراقانونی، شکنجه و کشتار با انگیزه سیاسی

پرونده خاشقجی هنوز محل بررسی دارد و خیلی از مقامات رسمی و مرتبط با دربار پادشاهی تحت تعقیب قضایی قرار دارند.

در مارس سال گذشته ۱۷ نفر از شاهزاده‌ها و مقام‌های سلطنتی در هتل ریتز کارلتون محبوس شدند. این افراد مورد آزار و شکنجه قرار گرفتند و یکی نفر هم در همان حبس کشته شد.

از آن جایی که عربستان نظام جامع و مکتوب حقوق کیفری و جزایی ندارد، محکومان امکان برخورداری از عدالت ندارند. بیشتر احکام به گزارش سازمان عفو بین‌الملل بر اساس «اقرار» است که آن‌هم به زور گرفته می‌شود. دادگاه‌ها از استانداردهای حقوقی برخوردار نیستند.

ناپدید شدن‌ها

دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از عربستان خواسته سرنوشت نوال الرشید، که دارای تابعیت دوگانه قطر و عربستان سعودی دارد را مشخص کند. نوال الرشیداز سوی کویت به عربستان مسترد شد و دیگر از سرنوشت او خبری نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG