لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

دولت آمریکا در روز جهانی حقوق بشر بر اراده خود جهت پیشبرد احترام به حقوق انسان‌ها تاکید کرد


آرشیو
آرشیو

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده روز جمعه در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، بر اراده دولت پرزیدنت بایدن برای پیشبرد احترام به حقوق انسان‌ها تاکید کرد و گفت این اقدام در کانون سیاست خارجی دولت قرار دارد.

دهم دسامبر برابر با ۱۹ آذر روز جهانی حقوق بشر است. ۷۳ سال پیش در چنین روزی اعلامیه جهانی حقوق بشر با هدف پایه‌گذاری ارزش‌های انسانی و ترسیم یک نقشه راه جهانی برای احترام به حقوق انسان‌ها، در سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

در بیانیه وزیر امور خارجه با اشاره به نقش الئانور روزولت، بانوی اول آمریکا در سال ۱۹۴۸، در مقام رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد در تصویب اعلامیه جهانی، آن را یک سند دوران‌ساز توصیف کرد که از آن پس در تضمین حقوق بشر برای همگان نقش بنیادین داشته است.

آنتونی بلینکن با اشاره به جهان کنونی که با نسل کشی، نژادپرستی نظام یافته، نابرابری‌ها، فرسایش آزادی بیان، سرکوب و به حاشیه رانده شدن افراد به خاطر نژاد، قومیت، دین، جنسیت،گرایش‌های جنسیتی، هویت و شرارت‌های دیگر، رو در رو قرار گرفته است، یادآور شد امروزه که حتی صرف ابراز نارضایتی موجب سرکوب می شود، اعلامیه جهانی حقوق بشر اهمیت بارز خود را بیش از هر زمان به نمایش می‌گذارد.

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت پرزیدنت بایدن با هدف تاکید بر الزامی کردن پیشبرد جهانی احترام به حقوق بشر و سایر آزادی های اساسی برای همگان و پاسخگو قرار دادن دولت ها در قبال نقض این حقوق، از اول ژانویه سال آینده میلادی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG