لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اظهارات ترامپ درباره مسلمانان را محکوم کرد


پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو
پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

حمله تروریستی هفته پیش در کالیفرنیا قانون گذاران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا را به اقدام برای تسریع در ارائه طرح و نیز تصویب لوایحی به منظور حفاظت کشور در برابر نفوذ تروریست ها به داخل ایالات متحده ترغیب کرده است.

پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه (هشتم دسامبر) در نشستی در کنگره، اظهارات اخیر دونالد ترامپ داوطلب جمهوریخواه نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ درباره منع مسلمانان از ورود به آمریکا را محکوم کرد.

وی گفت: "این آن چیزی نیست که ما به عنوان یک حزب یا یک کشور هستیم."

او در این نشست، که پشت درهای بسته برگزار شد، همچنین در اشاره به مساله پناهجویان گفت، بسیاری از آمریکایی‌ها احساس عدم امنیت و اطمینان می کنند و شایسته آن هستند که بدانند ما برای حفاظت از کشور اقدام قاطع می‌کنیم.

آقای رایان گفت: "نخست مجلس به لزوم صدور گواهینامه مورد نیاز برای اسکان پناهجویان رای داد که یک رای دوحزبی با اکثریت لازم برای جلوگیری از وتوی رئیس‌جمهور بود. امروز هم مجلس درباره بررسی برنامه سخت‌تر کردن مقررات صدور ویزا برای خنثی کردن ورود تروریست‌ها به کشورمان رای میدهد."

رییس مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد ضروری است باراک اوباما نیزیک استراتژی برای شکست داعش و نه محدودیت آن اتخاذ کند. پل رایان گفت وقتی ما به توقف برنامه اسکان پناهجویان رای دادیم من تاکید کردم که این یک آزمایش امنیتی است نه مذهبی.

به گفته پل رایان "به دلیل آن که آزادی مذهبی یک اصل اساسی قانون اساسی این کشور است، من معمولا درباره داوطلبان پست ریاست جمهوری صحبت نمی کنم، اما این بار استثنا است. آنچه دیروز مطرح شد خلاف چیزی است که حزب جمهوریخواه و مهم تر از آن کشور ما از آن حمایت می‌کند."

از سوی دیگر دفتر سناتور دموکرات دایان فاینستاین روز دوشنبه اعلام کرد که او ظرف یکی دو روز آینده طرحی را به سنا پیشنهاد می‌کند که شرکت های فناوری و رسانه‌های اجتماعی را ملزم به آگاه کردن مقامات اطلاعاتی از فعالیت های تروریستی اینترنتی می کند.

همزمان مایکل مک کال رییس جمهوریخواه کمیته امنیت داخلی مجلس دوشنبه هنگام سخنرانی در دانشگاه دفاع ملی بخشهایی از نامه محرمانه مرکز ملی ضد تروریسم به کنگره را فاش کرد که تایید کرده عوامل مرتبط با گروههای تروریست در سوریه قصد دارند از طریق برنامه اسکان پناهجویان به داخل آمریکا نفوذ کنند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در واکنش به این هشدار از این برنامه دفاع کرد:" افرادی که از طریق برنامه اسکان پناهجویان قصد ورود به آمریکا را دارند، تنها پس از طی یک روند بسیار فشرده غربالگری اجازه خواهند یافت."

این افشاگری می تواند منتقدان برنامه کاخ سفید برای اسکان پناهجویان سوری را تقویت کند، که درباره آسیب پذیری این برنامه هشدار داده اند.

XS
SM
MD
LG