لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

دیدگاه| چگونه مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات‌ سیاست آمریکا علیه تهران را تغییر می دهد


روزنامه جروزالم پست در گزارشی نوشت: دموکرات ها از اکثریت شان در مجلس نمایندگان آمریکا برای معکوس کردن رویکرد جمهوریخواهان نسبت به سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ از جمله تغییر موضع در برابر ایران، شدت عمل در مقابل روسیه، عربستان سعودی و کره شمالی استفاده خواهند کرد.

الیوت اینگل قانونگذار دموکراتی که ریاست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان را در کنگره جدید در دست خواهد گرفت می گوید دموکرات ها ممکن است برای کسب مجوز استفاده از نیروی نظامی در کشورهایی مانند عراق و سوریه بر دولت فشار بیاورند، اما اذعان دارد در مسائل بسیار حساسی مانند چین و ایران کار چندانی برای تغییر وضعیت کنونی از دست شان برنمی آید.

حال که دموکرات ها برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ کنترل مجلس نمایندگان با ۴۳۵ کرسی را در اختیار گرفته اند، نقشی تعیین کننده در تعیین سیاست های بودجه و تنظیم لوایح ایفا خواهند کرد.

از آن جا که دموکرات ها برای تصویب لوایح نیاز به همکاری با سنای تحت کنترل جمهوریخواهان دارند، بزرگترین اثر گذاری شان، با توجه به اداره کمیته های امور خارجی، نیروهای مسلح و اطلاعات، در توانایی آن ها در برگزاری جلسات رسیدگی و فراخواندن مقام های مسئول در صورت لزوم است.

دموکرات ها از خروج پرزیدنت ترامپ از توافق هسته ای دولت باراک اوباما با ایران خشمگین بوده اند، اما تا زمانی که کاخ سفید در کنترل جمهوریخواهان است کار زیادی از آن ها برنمی آید.

در عین حال قانونگذاران با توجه به خصومت تهران با دولت اسرائیل تمایلی ندارند نسبت به ایران زیاد مهربان به نظر برسند. هر چند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روابط به طور فزاینده نزدیکی با جمهوریخواهان برقرار کرده است، روابط محکم با اسرائیل در صدر اولویت های هر دو حزب قرار دارد.

الیوت انگل از جمله دموکرات هایی بود که با برجام مخالفت داشت، اما می گفت ترامپ بر سر ایران و دیگر مسائل باید با متحدان مهم آمریکا مانند اعضای اتحادیه اروپا همکاری نزدیک تری داشته باشد: «فکر می کنم آن چه باید انجام دهیم ترمیم آسیب هایی است که به اتحاد ما وارد آمده است.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG