لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

مجلس نمایندگان آمریکا طرح «شفاف سازی فروش هواپیما به ایران» را تصویب کرد


مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه طرحی را تصویب کرد که وزارت خزانه داری را مکلف می‌کند درباره خرید هواپیماهای ساخت آمریکا و نحوه استفاده از این هواپیماها را به کنگره گزارش و تایید کند که تهران از هواپیماهای آمریکایی برای انتقال سلاح استفاده نمی‌کند.

این طرح، که تلاش دیگری از سوی قانونگذاران آمریکا برای تاکید بر این مهم است که فروش هواپیماهای ساخت ایالات متحده به ایران فعالیت‌های تروریستیاحتمال دارد تهران در خاور میانه را تقویت کند، با ۲۵۲ رأی موافق در برابر ۱۶۷ رأی مخالف به تصویب رسید.

این در حالی است که گزارش شده است مدیران اجرایی دو غول هواپیماسازی بوئینگ در آمریکا و ایرباس در اروپا، که پس از توافق جامع اتمی ۱۳۹۴ با ایران قرارداد فروش بسته اند، برای گفتگو درباره تامین هزینه های مالی قراردادهای خود عازم تهران خواهند بود.

دولت پرزیدنت دونالد ترامپ می گوید، جمهوری اسلامی ایران از هواپیماهای خریداری شده برای انتقال اسلحه و تروریست استفاده خواهد کرد. ایران تا کنون سه هواپیمای ایرباس خریداری شده را به ناوگان هواپیماهایی ملی خود، ایران ایر، اضافه کرده است.

قرارداد های چند ده میلیارد دلاری بوئینگ و ایرباس برای فروش ناوگانی جدید از هواپیماهای تجاری به جمهوری اسلامی ایران با مخالفت جمهوریخواهان و شماری از دموکرات ها در کنگره روبرو شده است. دولت و برخی نمایندگان کنگره آمریکا معتقدند ایران از این هواپیماها برای اهداف تروریستی استفاده خواهد کرد.

در قانون بودجه دفاع ملی آمریکا برای سال مالی آینده نیز، که اخیراً تصویب شده است، دولت پرزیدنت ترامپ موظف شده است درباره استفاده جمهوری اسلامی ایران از هواپیماهای تجاری برای اهداف نامشروع گزارشی سالانه به کنگره ارائه دهد.

دولت پرزیدنت ترامپ از دو ماه قبل بررسی این قراردادها را آغاز کرده است تا از صدور مجوزهای لازم برای اجرای قراردادها جلوگیری شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG