لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۵

یک دموکرات مجلس نمایندگان برای دریافت اظهارنامه مالیاتی ترامپ احضاریه صادر می کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک دموکرات ارشد مجلس نمایندگان ایالات متحده برای دریافت شش سال اظهارنامه مالیاتی پرزیدنت دونالد ترامپ احضاریه هایی صادر کرده و به استیو منوشن وزیر دارایی ایالات متحده، و چارلز ردینگ رئیس اداره «خدمات درآمدهای داخلی» تا جمعه پیش رو برای ارائه آنها فرصت داده است.

ریچارد نیل، رئیس «کمیته درآمدها» در مجلس نمایندگان آمریکا، این احضاریه ها را چند روز پس از امتناع منوشن به ارائه اظهارنامه های مالیاتی ترامپ صادر کرد. منوشن دلیل امتناع خود را «نبود قصد مشروع قانونگذاری» تصریح شده از سوی «دیوان عالی ایالات متحده» عنوان کرد.

نیل در نامه اش به دو مقام انتصابی دولت ترامپ یادآوری کرد که بر اساس قانون فدرال اداره «خدمات درآمدهای داخلی» باید اظهارنامه های مالیاتی هر فردی را به درخواست رئیس کمیته های مسئول امور مالیاتی ارائه دهد و درخواست «کمیته درآمدها» هرگز رد نشده است.

کاخ سفید و مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها نبرد چندجانبه‌ای را بر سر تحقیقات درباره ترامپ آغاز کرده اند و دولت ترامپ به کلی حاضر به پذیرش خواست های دموکرات ها نیست. دولت ترامپ از عمل به احضاریه ها در ارتباط با ارائه گزارش کامل بازرس ویژه رابرت مولر و اسناد مربوط به گفته های دونالد مک گان مشاور حقوقی پیشین کاخ سفید سر باز می زند.

ریچارد نیل ابتدا در اوائل ماه آوریل خواهان دسترسی به اظهارنامه های مالیاتی ترامپ شده بود. او برای توجیه قصد قانونگذاری اش می گوید کمیته تحت ریاست او در حال بررسی اثرگذاری حسابرسی های اجباری از اظهارنامه های مالیاتی تمام رؤسای جمهوری در قدرت است. دموکرات ها از توجیه حقوقی خود اطمینان دارند و می گویند ترامپ با مانع تراشی در این باره می کوشد مساله را به پس از انتخابات ۲۰۲۰ موکول کند.

استیو منوشن در پاسخ به درخواست قبلی گفته بود بر مبنای مشاوره وزارت دادگستری در این باره عمل کرده است. وزیر دارایی دولت ترامپ می گوید وزارتخانه تحت رهبری او اجازه افشای اطلاعات اظهارنامه های مالیاتی را ندارد و درخواست نیل به طور بالقوه سوء استفاده از اظهارنامه های مالیاتی برای مقاصد سیاسی است.

پرزیدنت ترامپ نخستین رئیس جمهوری آمریکا از زمان ریچارد نیکسون است که اظهارنامه های مالیاتی خود را برای عموم منتشر نکرده است و اغلب می گوید علت عدم انتشار آن این است که تحت حسابرسی فدرال قرار دارد. ریچارد ردیگ به قانونگذاران گفته بود هیچ مقرراتی کسی را از انتشار اظهارنامه مالیاتی اش به دلیل حسابرسی باز نمی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG