لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

واشنگتن امیدوار است روسیه مانع حمله اسرائیل به مواضع ایران در سوریه نشود


جیمز جفری فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه
جیمز جفری فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه

فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد به رغم مجهز شدن سوریه به موشک های ضد هوائی اس-۳۰۰، روسیه همچنان مانند گذشته اجازه دهد ارتش اسرائیل مواضع ایران در سوریه را هدف حملات هوائی و موشکی قرار دهد.

«جیمز جفری» که در یک کنفرانس سخن می گفت یادآور شد: «اسرائیل در سد کردن راه ایران به استفاده از موشکهای دوربرد از داخل خاک سوریه علیه اسرائیل ملاحظات در ارتباط با موجودیت خود را دارد. این ملاحظات در ارتباط با موجودیت اسرائیل، مورد پشتیبانی ما می‌باشد.»

اسرائیل می گوید حضور نظامیان جمهوری اسلامی در سوریه برای آسیب به این کشور است و تاکنون در چند رشته عملیات پایگاه های نیروهای ایران یا مورد حمایت این کشور را هدف قرار داده است.

از سوی دیگر، روسیه به پشتیبانی از رژیم اسد ادامه می دهد. در پی سقوط جنگنده بمب افکن روسی در ماه سپتامبر توسط سوریه، مسکو سامانه دفاع موشکی ضد هوائی در سوریه مستقر کرد.

جیمز جفری می گوید: «تلاش فوری ما آرام کردن وضعیت در کوتاه مدت و بعد گام برداشتن به سوی راه حل های بلند مدت است.»

به گزارش رویترز، سیاست بلندمدت آمریکا اطمینان یافتن از شکست جمهوری اسلامی در تلاشهایش در سوریه است و اینکه فرماندهان نظامی ایران از سوریه بیرون بروند. در این راستا واشنگتن تلاش دارد در سوریه آتش بس برقرار شود. آمریکا امیدوار است برای برون رفت سوریه از بحران و جنگ داخلی یک راه حل دائمی پیدا شود و همه نیروهای خارجی که از سال ۲۰۱۱ در این کشور جنگ زده حضور یافته اند، آن کشور را ترک کنند.

جیمز جفری افزود: «روسیه از پیش در سوریه حضور داشته و آنجا را ترک نخواهد کرد اما چهار نیروی خارجی دیگر یعنی ترکیه، ایران، آمریکا و اسرائیل در حال حاضر در سوریه عملیات نظامی انجام می دهند و این وضعیت را خطرناک می کند.»

حکومت ایران گفته است نیروهایش سوریه را ترک نخواهند کرد مگر آنکه بشار اسد از آنها بخواهد.

ترکیه در دو منطقه سوریه نیرو دارد و جیمز جفری می گوید واشنگتن نگرانی های آنکارا را درباره کمک ایالات متحده به «یگانهای مدافع خلق کرد» درک می کند اما واشنگتن سلاحهای سبک و اندکی در اختیار این گروه رزمنده کرد قرار می دهد و از زمان کم شدن فعالیت داعش در سوریه این کمکها هم کاهش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG