لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

بیم و امید آمریکا برای روابطی بهتر با ونزوئلا


درحالیکه مرگ هوگو چاوز شخصیتی پرهیاهو و ضد آمریکا، امیدواریهایی را در واشنگتن برای یک رابطه بهتر با ونزوئلا بوجود آورده، اما دولت اوباما نسبت به دورنمای یک روابط گرم دیپلماتیک میان دو کشور، برخوردی احتیاط آمیز از خود نشان داده است.

گرچه باراک اوباما علاقه مندی خود را به ایجاد یک «روابط سازنده» پس از چاوز، پنهان نکرده، اما تحلیلگران می گویند پیشرفت محسوس در این زمینه، امری آسان نیست زیرا تردیدهای عمیق سیاسی، میتواند مخاطرات بی ثباتی درکشور نفت خیز آمریکای جنوبی را بهمراه داشته باشد.

بزرگتری چالش واشنگتن در عین حال تشخیص این موضوع است که امر تعامل و گشایش سیاسی با رهبران ونزوئلا و رهبران اپوزیسیون چگونه صورت گیرد، بدون اینکه این اقدامات دخالت در کشوری تفسیر شود که به تازگی رهبر سوسیالیست خود را از دست داده است.

یک مقام رسمی آمریکا روز سه شنبه پس از انتشار خبر مرگ هوگو چاوز گفت، ما هیچ علاقه ای به روابط تقابل آمیز با ونزوئلا نداریم و باید ببینیم که اوضاع سیاسی در آن کشور چگونه شکل می گیرند.

برای واشنگتن در حال حاضر آزمایش مهم اینست که آیا ونزوئلا از قانون اساسی خود برای تعیین جانشین چاوز پیروی می کند و انتخابات را در فضایی آزاد و عادلانه برگزار می کند یانه؟
XS
SM
MD
LG