لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

برایان هوک در کویت: از کشورهای جهان می‌خواهیم ایران را به کاهش تنش و اتخاذ دیپلماسی ترغیب کنند


نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز یکشنبه ۲ تیر از همه کشورهای جهان خواست تلاش‌های دیپلماتیک خود را به کار بسته و جمهوری اسلامی را به کاهش تنش و اتخاذ دیپلماسی ترغیب کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برایان هوک به خبرنگاران در پایتخت کویت تاکید کرد که آمریکا تمایلی به درگیری نظامی با ایران ندارد و گفت: «ما صرفا برای مقاصد دفاعی آرایش نیروهایمان را در منطقه تقویت کرده‌ایم.»

وی که برای گفت‌وگو درباره امنیت خاورمیانه به منطقه سفر کرده گفت، مذاکرات او در کویت بر چگونگی کاهش تنش‌ها در منطقه که به واسطه ایران به وجود آمده متمرکز بود.

تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی سرنگون کرد، روز جمعه رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده خواستار نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله ایران به پهپاد آمریکایی و از افزایش تنش آفرینی جمهوری اسلامی در خاورمیانه شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری بر ایران گذاشته و می گوید رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و دست از اقدامات تنش برانگیز، برنامه موشکی و کمک به تروریسم بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است اما رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG