لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۶

کاخ سفید نام برندگان امسال مدال آزادی را اعلام کرد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طی مراسمی در کاخ سفید مدال آزادی آمریکا را به چندین چهره شاخص این کشور هدیه خواهد کرد.

فهرست نام های دریافت کنندگان این نشان افتخار اعلام شده، اما تاریخ برگزاری این مراسم هنوز از سوی کاخ سفید تعیین نشده است. مدال آزادی آمریکا برترین افتخار ملی این کشور برای شهروندان غیرنظامی است و اهدای آن سنتی سالانه است که بیش از پنج دهه قبل توسط جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، بنیان نهاده شد.

امسال مدال آزادی آمریکا به ۱۶ تن از چهره های شاخص و شخصیت های برجسته عرصه های گوناگون، از جمله هنر، دانش و ورزش، اعطا می شود. در میان این شخصیت ها بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکاست، که این مدال را به پاس فعالیت هایش در بنیاد کلینتون که آن را پس از اتمام دوره دوم ریاست جمهوری اش بنیان نهاد، دریافت خواهد کرد.

دیگران اپرا وینفری، چهره شاخص تلویزیونی، یک خواننده ترانه های «کانتری» به پاس خدمات هنری اش، یک بازیکن مشهور و پرسابقه بیسبال، سردبیر سابق روزنامه واشنگتن پست، یک روان شناس برجسته برنده جایزه نوبل، یک نویسنده و فعال حقوق زنان، یک قاضی برجسته زن، یک هنرمند جاز، یک مربی بسکتبال، یک شیمی دان برنده جایزه نوبل، یک فعال حقوق مدنی، و چند چهره مشهور دیگر هستند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید این شهروندان، با تلاش و به اشتراک گذاردن استعدادها و توانایی های خود با جامعه شان، در زندگی هم میهنانشان تغییرات مثبت فراوانی ایجاد کرده اند.
XS
SM
MD
LG