لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: تحولات هنگ کنگ را از نزدیک دنبال می‌کنیم


یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۹ خرداد گفت که ایالات متحده تحولات اخیر در هنگ کنگ را از نزدیک دنبال می‌کند.

صدها هزار نفر از مردم هنگ کنگ روز یکشنبه در اعتراض به اصلاحیه های پیشنهادی در یک قانون، که در صورت تصویب شدن می‌تواند باعث استرداد متهمان به چین شود، به خیابان‌ها آمدند.

رادیو آسیای آزاد، از قول یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که هویت او را مشخص نکرد گفت که در اصلاحیه پیشنهادی قانون استرداد متهمان، نشانه‌هایی از «تحلیل رفتن جدی» حقوق و آزادی‌های سنتی هنگ کنگ وجود دارد.

بر اساس این گزارش، سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو نیز ضمن ابراز نگرانی از این تغییرات، وعده داده است که طرحی را برای دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در هنگ کنگ به کنگره ایالات متحده ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این راهپیمایی ده‌ها هزار نفر شرکت کردند. این در حالی است که معترضان رقم تظاهرکنندگان را یک میلیون نفر، و سخنگوی پلیس حدود ۲۴۰ هزار نفر، اعلام کرده اند.

براساس قوانین جدید مقام‌های هنگ‌کنگ اجازه دارند تا افراد را برای محاکمه شدن در دادگاه به چین مسترد کنند.

مخالفان این پیشنهاد نگران سرکوب بیشتر حقوق قانونی در این منطقه هستند و می گویند که براساس این طرح این امکان فراهم می شود تا متهمان به جای دادگاه‌های هنگ کنگ در چین محاکمه شوند و این کشور می تواند از این فرصت برای زندانی کردن مخالفان سیاسی خود بهره ببرد.

هنگ کنگ که قبلا مستعمره بریتانیا بود، در سال ۱۹۹۷ و در پی توافقی موسوم به «یک کشور دو سیستم» به چین بازگردانده شد و در حال حاضر حق استفاده از سیستم اجتماعی،‌ قانونی، و سیاسی خود را دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG