لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

مایک پمپئو درباره دخالت در کار روزنامه نگاران آمریکایی در هنگ کنگ به چین هشدار داد


وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه به چین هشدار داد و گفت که مطلع شده، این کشور تهدید به دخالت در کار روزنامه نگاران آمریکایی در هنگ کنگ کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد هر گونه تصمیمی که تخطی از خودمختاری هنگ‌کنگ باشد، می تواند بر ارزیابی ما از یک کشور، دو سیستم و وضعیت آن سرزمین تاثیر بگذارد.

او همچنین افزود: «این روزنامه‌نگاران عضوی از رسانه آزاد هستند، نه کادر پروپاگاندا و گزارش‌های ارزشمند آن‌ها شهروندان چین و جهان را آگاه می‌کند.»

هنگ کنگ از زمانی که بریتانیا اداره آن را در ۱۹۹۷ به پکن برگرداند از سطح بالایی از خودگردانی بر مبنای مفهوم «یک کشور، دو سیستم» برخوردار بوده است. اما بسیاری از مردم هنگ کنگ می گویند دولت مرکزی در پکن این خودگردانی را قدم به قدم تضعیف کرده است و به شکل فزاینده ای در امور آن شهر دخالت می کند.

در هفته های اخیر ۱۵ کنشگر دموکراسی خواه در هنگ کنگ از جمله مارتین لی، ۸۱ ساله، بازداشت شدند. ایالات متحده این رفتار را محکوم کرده است.

هنگ کنگ پیش از همه گیری ویروس کرونا در ماه ها اعتراضات گسترده ضد دولتی غرق شده بود. جرقه این اعتراضات هنگام مخالفت با لایحه جنجالی استرداد متهمان زده شد. آن تظاهرات به تدریج به دموکراسی‌خواهی فراگیر تغییر پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG