لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

ستاره های«پدرخوانده» ۴۵ سالگی فیلم را جشن گرفتند


ال پاچینو در کنار فرانسیس فورد کاپولا خالق گادفادر یا پدرخوانده.
ال پاچینو در کنار فرانسیس فورد کاپولا خالق گادفادر یا پدرخوانده.

۴۵ سال پس از تولید نخستین فیلم از سه گانه «پدرخوانده» ساخته «فرانسیس فورد کاپولا»، کارگردان، بازیگران و گروهی از عوامل تولید در یک برنامه ویژه در جشنواره فیلم «ترایبکا» در نیویورک شرکت کردند.

این مراسم در شب پایانی جشنواره ترتیب یافت و علاوه بر فرانسیس فورد کاپولا کارگردان پدرخوانده، ستاره های فیلم هم در آن حضور داشتند، چهره هایی چون «ال پاچینو»، «رابرت دنیرو»، «دایان کیتن»، «رابرت دووال»، «جیمز کان» و «تالیا شایر» که در این مجموعه بازی کردند.

در این برنامه که در اصل مراسم اختتامیه جشنواره ترایبکا بود، ابتدا قسمت های اول و دوم پدرخوانده اکران شد و پس از آن مهمانان ویژه به بیان خاطرات خود پرداخته و به پرسشهای مختلف حاضرین پاسخ دادند.

پدرخوانده، اقتباسی است از کتابی با همین عنوان نوشته «ماریو پوزو» که در اوایل دهه هفتاد میلادی توسط فرانسیس فورد کاپولا ساخته شد.

این سه گانه حادثه ای و هیجان انگیز، داستان زندگی نسل های مختلف یک خانواده ایتالیایی مهاجر به آمریکا را روایت می کند و گوشه هایی از ماجراهای گروههای تبهکار و مافیایی را به تصویر می کشد.

پدرخوانده از تأثیرگذارترین آثار سینمایی جهان است و از محبوبیت زیادی در میان هنردوستان برخوردار است.

فرانسیس فورد کاپولا در بخش های مختلف سخنانش در این برنامه به مشکلات تولید و دشواریهای گزینش بازیگران اشاره کرد.

او بارها با شرکت پارامونت که تهیه کننده فیلم بود دچار اختلاف شد و تا مرز اخراج پیش رفت، در نهایت مدیران این استودیو پس از مشاهده تصاویراولیه در اتاق تدوین، به فرانسیس فورد کاپولا اطمینان کردند.

این کارگردان ایتالیایی تبار، راضی کردن «مارلون براندو» برای بازی در پدرخوانده را بزرگترین چالش حرفه ای خود توصیف کرد. او دقت، وسواس و جدیت این ستاره بزرگ در مراحل فشرده و طولانی فیلمبرداری را تحسین کرد.

آل پاچینو ۷۷ ساله که در زمان جوانی با بازی در این فیلم به اوج شهرت رسید، از نگرانی و اضطراب خود در ابتدای این پروژه سخن گفت.

او که علی رغم مخالفت پارامونت و با اصرار کاپولا برای این نقش برگزیده شد، مطمئن بود قادر به اجرای آن نیست و در آن زمان فکر میکرد پدرخوانده فیلم خوبی‌ نخواهد شد.

ال پاچینو چند بار از حمایت فرانسیس فورد کاپولا تشکر کرد و گفت، بدون حضور او امکان نداشت بتواند نقش «دون کورلئونه» را به این خوبی بازی کند.

با توجه به اینکه بیشتر پرسشها درباره فیلم نخست بود، رابرت دنیرو حضور کم رنگی در برنامه داشت و کمتر سخن گفت.

او در دومین فیلم پدرخوانده بازی کرد ولی هرگز ال پاچینو را ملاقات نکرد چون صحنه های آنها بصورت جداگانه فیلمبرداری شد.

با این حال رابرت دنیرو با اشاره به سابقه دوستی و رفاقتش با ال پاچینو گفت، هرچند که اختلاف و کدورتی میان آنها وجود ندارد ولی تا مدتها رقیب بودند و برای گرفتن نقش هایی یکسان در هالیوود تلاش می کردند.

او با اشاره به کاراکتر «سانی» در پدرخوانده گفت، او و ال پاچینو علاقه فراوانی به این شخصیت عصبانی و پرخاشگر داشتند و بارها از فرانسیس فورد کاپولا خواستند این نقش را به آنها بدهد ولی او مخالفت کرد و در نهایت نقش سانی را جیمز کان بازی کرد.

سایر مهمانان مراسم هم به بیان خاطرات و داستان های مرتبط با فیلم پرداخته و با شوخی و خنده، اوقات خوشی را برای حاضرین رقم زدند.

نخستین فیلم پدرخوانده که در سال ۱۹۷۲ تولید شد، سه جایزه اسکار از جمله بهترین بازیگر نقش اول مرد برای مارلون براندو، بهترین فیلنامه اقتباسی و بهترین فیلم سال را دریافت کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG