لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

انتقاد از کاهش حضور «دگرباشان جنسی» در آثار هالیوود


نتایج بررسی های یک سازمان پژوهشی نشان می دهد نقش دگرباشان جنسی در آثار استودیوهای بزرگ هالیوود کاهش یافته و این شخصیت ها حضور کم رنگی در فیلم های سینمایی دارند.

«گلاد» یا گروه رسانه ای مدافع دگرباشان جنسی با انتشار نتایج تحقیقات خود از بی توجهی هالیوود به اقلیت های جنسی در آمریکا و فقدان چنین شخصیت های در فیلم های داستانی انتقاد کرد.

بر اساس این پژوهش در ۱۰۹ فیلمی که در سال ۲۰۱۷ توسط هفت استودیوی بزرگ هالیوود تولید شده، حضور کاراکترهای دگرباش جنسی در این آثار حدود ۱۳ درصد است، یعنی پایین ترین میزانی که در سالهای اخیر ثبت شده است.

این در حالی است که حضور اقلیت های نژادی در آثار هالیوودی افزایش یافته و شاهد حضور چشمگیر آمریکائیان آفریقایی، لاتین یا آسیایی تبار در فیلم های سینمایی هستیم.

«سارا کیت الیس» مدیر سازمان گلاد با اشاره به نتایج این گزارش سالانه خواستار تغییر رویکرد هالیوود و افزایش ۲۰ درصدی حضور شخصیت های دگرباش جنسی در سینما تا سال ۲۰۲۱ میلادی و ادامه افزایش تا ۵۰ درصد تا سال ۲۰۲۴ شد.

او باور دارد موفقیت فیلم هایی چون «زن شگفت انگیز» یا «پلنگ سیاه» که ستاره های آن زنان و اقلیت های نژادی هستند ثابت کرد جامعه پذیرای چنین شخصیت هایی هست و بدون شک مخالفتی با حضور بیشتر دگرباشان جنسی در عرصه سینما نخواهد داشت.

سارا کیت الیس ابراز امیدواری کرد حضور دگرباشان جنسی فقط به نقش های کوچک و جانبی در فیلم های سینمایی محدود نباشد و شاهد تولید آثار بیشتری درباره همجنسگرایان مرد، زن، دو جنسیتی و تراجنسیتی باشیم.

در این گزارش سالانه از تولید آثاری چون «شکل آب»، «نبرد جنس ها» و «زن فوق العاده» محصول کشور شیلی استقبال شده، فیلم هایی که شخصیت های اصلی آنها دگرباشان جنسی هستند.

نمایی از فیلم «شکل آب»
نمایی از فیلم «شکل آب»

در همین حال از فیلم هایی چون نسخه جدید «تور»، «بِی واچ» و «پیچ پرفکت»، به دلیل شوخی های زشت و زننده با دگرباشان یا عدم ارائه تصویری درست از این اقلیت های جنسی، انتقاد شده است.

این سازمان غیرانتفاعی باور دارد که حضور دگرباشان جنسی در فیلم های بزرگ، به فرهنگ سازی بیشتر و درک بهتر جامعه از این اقلیت ها کمک می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG