لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

پرزیدنت بایدن از راهبرد جدید کاخ سفید برای مقابله با ایدز رونمایی کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا. آرشیو
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا. آرشیو

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه از راهبرد جدید کاخ سفید برای مقابله با ویروس مرگبار «اچ‌آی‌وی» و بیماری ایدز برای پایان دادن به این بیماری رونمایی کرد.

این راهبرد بر آمریکایی‌های آسیب پذیر، از جمله مردان همجنس‌گرای آفریقایی‌تبار و لاتین‌تبار، که دولت بایدن می‌گوید به میزان نامتناسبی دچار این بیماری می شوند، متمرکز خواهد بود.

استراتژی جدید، که نژادپرستی را «تهدیدی علیه سلامت عمومی» اعلام می‌کند، در مراسم بزرگداشت سالانه روز جهانی ایدز منتشر شد.

پرزیدنت بایدن در این ارتباط گفت: «ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم، ما می‌توانیم از عهده این کار بر‌آییم. ما می‌توانیم انتقال اچ‌آی‌وی را از بین ببریم، می‌توانیم اپیدمی را در اینجا، در ایالات متحده و در کشورهای سراسر جهان تحت کنترل در آوریم. ما درک علمی، درمان‌ها و ابزارهای مورد نیاز را داریم.»

وی اضافه کرد، «ما قصد داریم با افرادی که تجربه زندگی با اچ‌آی‌وی دارند، تعامل داشته باشیم تا مطمئن شویم که تلاش‌های ما مناسب و مؤثر است و حول محور نیازهای جامعه مبتلا به اچ‌آی‌وی متمرکز است. ما با هم می‌توانیم جان این افراد را نجات دهیم. من نمی‌توانم هیچ فراخوان بالاتری را تصور کنم که بتوانیم به آن متعهد باشیم و تعهد خود را به نجات جان انسان ها اختصاص دهیم. و این تنها زمینه‌ای است که ما می‌توانیم کارهای بیشتری را به سرعت انجام دهیم.»

بر اساس داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، موارد جدید ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی در ایالات متحده از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ حدود ۸ درصد کاهش یافت، اما در بین سیاه‌پوستان و لاتین تبارها، به‌ویژه مردان همجنس‌گرا، همچنان به طور نامتناسبی بیشتر از دیگران است.

آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار حدود ۱۳ درصد از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می دهند، اما بیش از ۴۰ درصد از آمار ابتلاهای جدید مربوط به آنهاست؛ حال آن که جمعیت لاتین تبارها تقریباً ۲۵ درصد از موارد جدید ابتلا را تشکیل می دهد، اما حدود ۱۸ درصد از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می دهند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG