لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۶

«اسرار» مذاکره با ایران در کتاب هیلاری کلینتون


کتاب «انتخاب های دشوار»، نوشته هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پبیشین آمریکا
کتاب «انتخاب های دشوار»، نوشته هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پبیشین آمریکا

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده که به مناسبت انتشار کتاب جدید خود تحت عنوان «انتخاب های دشوار»، سفر به شهرهای مختلف آمریکا را آغاز کرده است، روز سه شنبه در شعبه ای از فروشگاه های زنجیره ای «بارنز اند نوبل» (Barnes and Noble) در شهر نیویورک به معرفی این کتاب و امضای آن برای علاقمندان خواهد پرداخت.

بانوی اول پیشین آمریکا در کتاب «انتخاب های دشوار» به مسائل مختلفی در عرصه سیاست خارجی از جمله نحوه برخورد ایالات متحده با ایران پردخته است.

روزنامه واشنگتن پست می نویسد خانم کلینتون به سیر تحولات در روابط آمریکا و ایران در طول ۲۰ سال گذشته می پردازد: به رویکرد محتاطانه دولت بیل کلینتون (همسر وی)، دوران غیرسازنده «محور شرارت» (اشاره به دوران ریاست جمهوری جرج بوش که ایران را به همراه عراق و کره شمالی، بخشی از محور شرارت خواند) و آغاز یک نزدیکی بی سر و صدا در دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما، وقتی که خود وزیر خارجه آمریکا بود.

او در فصل هجدهم، با عنوان «ایران: تحریم ها و اسرار» به موارد مختلفی، از جمله تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در سال ۲۰۱۰، به عنوان نکاتی مهم اشاره می کند. خانم کلینتون در این بخش به ملاقات حساس خود با وزیر امور خارجه چین که موجب تصویب آن قطعنامه شد اشاره می کند؛ ملاقاتی که از دید رسانه ها پنهان ماند، با این که درست در جلوی چشم آنها و در کافه ای در پرو انجام شد.

خانم کلینتون در ادامه این بحث را پیش می کشد که آن تحریم ها، به همراه ایجاد یک کانال ارتباطی سری از طریق سلطان عمان، این امکان را به ایالات متحده داد تا مذاکرات جدی را با ایران آغاز کند.

او همچنین در یک مورد ابراز تاسف کرد و آن این که: ایالات متحده در سال ۲۰۰۹ به اندازه کافی از جنبش سبز مخالفان رئیس جمهوری وقت ایران، محمود احمدی نژاد، حمایت نکرد.

وزیر خارجه ایالات متحده در دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما، که نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نیز دارد، در این تور علاوه بر معرفی کتاب خود و حضور در اماکن عمومی و صحبت با مردم، به مصاحبه با نشریات معتبر نیز می پردازد که از دید برخی آماده سازی برای رقابت های انتخاباتی آینده است.

رقبای جمهوریخواه خانم کلینتون این تحرکات خانم کلینتون را زیر سئوال برده و گفته اند اگر وی برای رقابت‌های ریاست جمهوری آینده نامزد شود، تصمیمات سیاست خارجی او را به چالش خواهند کشاند.
XS
SM
MD
LG