لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

دادگاه سه کوهنورد آمریکایی روز یکشنبه برگزار می شود


دادگاه سه کوهنورد آمریکایی روز یکشنبه برگزار می شود
دادگاه سه کوهنورد آمریکایی روز یکشنبه برگزار می شود

شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا به نقل از مسعود شفیعی وکیل سه کوهنورد آمریکایی گزارش کرد دادگاه هرسه موکلش بدون حضور سارا شورد در تهران برگزار خواهد شد.

مسعود شفیعی در باره دیدار با موکلانش گفت: شنبه شب درخواست دیدار با دو موکلم را داشتم؛ اما رئیس دادگاه با این درخواست موافقت نکرد.

مسعود شفیعی افزود: با این همه رئیس دادگاه وعده داد چند ساعتی پیش از برگزاری دادگاه به او فرصت دیدار و گفتگو با موکلانش «شان باور» و «جاش فتال» را خواهد داشت.

مسعود شفیعی همچنین در گفتگو با خبرگزاری ایسنا درباره حضور «سارا شورد» در جلسه دادگاه نیز گفت: دادگاه «شورد» را از طریق وزارت خارجه احضار كرده است. موكل چه در جلسه دادگاه حاضر شود و چه حضور نیابد، لایحه دفاعیه‌ای را تهیه و ارسال كرده تا در دادگاه ارایه شود.

شفیعی یادآور شد: برای تدارك دفاع موفق به ملاقات با دو موكلم نشدم ولی قاضی قول مساعد داده تا یكی، دو ساعت قبل از آغاز جلسه رسیدگی، با موكلانم دیدار و گفت‌وگو كنم.

وکیل مدافع سه متهم آمریکایی درمورد علنی بودن جلسه دادگاه نیز، یادآور شد: از نظر قانون اصل بر علنی بودن دادگاه است مگر اینكه قاضی غیر از این تشخیص دهد.

«باور» و «فتال» که هردو ۲۸ ساله اند همراه با سارا شورد ۳۲ ساله نهم مرداد ۱۳۸۸ هنگام کوهنوردی در عراق با گذر از مرز بدون حصار و علامت وارد خاک ایران شدند که از سوی مرزبانان ایران دستگیر و روانه بازداشتگاه شدند.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی ورود آنان به خاک ایران را غیرقانونی دانسته و اتهام جاسوسی را نیز به پرونده آنان افزود.

چندی بعد سارا شورد که به دلایل پزشکی و به قید وثیقه آزاد شده بود روانه آمریکا شد. سارا در بازگشت به آمریکا و به دلیل مراقبت از مادر بیمارش نتوانست برای شرکت در دادگاهش به ایران بازگردد.

وکیل این سه کوهنورد آمریکایی در گفتگو با سی ان ان گفت در بازخوانی پرونده موکلانش مطمئن شد که کار خلافی از سوی آنان صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG