لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۵

کوهنوردان آمریکایی: ایران ما را گروگان گرفته بود


جاش فتال (وسط) به همراه شین باوئر(راست) و سارا شورد در کنفرانس خبری، نیویورک - ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۱
جاش فتال (وسط) به همراه شین باوئر(راست) و سارا شورد در کنفرانس خبری، نیویورک - ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۱

دو کوهنورد آمریکایی که ۲ سال در ایران به اتهام جاسوسی زندانی بودند، می گویند به خاطر آمریکایی بودن در ایران حبس شده بودند نه به علت اینکه کار خلافی مرتکب شده باشند.

جاش فتال و شین باوئر در ژوئیه ۲۰۰۹ به همراه سارا شورد، در حالی که در شمال عراق و نزدیک مرز ایران کوهنودری می کردند، بازداشت شدند.

جاش فتال و شین باوئر روز چهارشنبه و در مجموع با پرداخت وثیقه یک میلیون دلاری به ایران آزاد شدند. عمان اقدامات مربوط به پرداخت وثیقه برای این دو شهروند آمریکایی را انجام داد. سارا شورد سال گذشته با وثیقه پانصد هزار دلاری آزاد شد.

دو کوهنورد آمریکایی روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در نیویورک اعلام کردند آنها به دلیل «مناقشات سیاسی ایران با آمریکا»، «گروگان» گرفته شده بودند.

فتال گفت او و باوئر تقریبا در تمامی دوران بازداشت در انزوا نگه داشته شده بودند. او گفت معمولا باید دست به اعتصاب غذا می زدند تا نامه خانواده هایشان به آنها تحویل داده می شد.

فتال گفت بارها «فریاد زندانیان دیگر را می شنیدند که کتک می خوردند.» آنها تجربه مشابهی را در مورد خود بیان نکردند.

باوئر از جمهوری اسلامی ایران خواست همه «زندانیان عقیدتی» را آزاد کند، ولی او از سیاست های ایالات متحده آمریکا در قبال ایران نیز انتقاد کرد که به گفته او، دشمنی ایران را ادامه دار کرده است.

آزادی باوئر و فتال با سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک همزمان شد. آقای احمدی نژاد آزادی دو کوهنورد آمریکایی را حرکتی انسان دوستانه توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG