لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۱۳

ایران می گوید درخواست ملاقات با کوهنوردان بازداشت شده آمریکایی را بررسی می کند


مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید تهران درخواست خانواده های سه کوهنورد بازداشت شده آمریکایی را برای ملاقات با آنها در زندان بررسی می کند.

محمد جواد لاریجانی روز سه شنبه در ژنو به خبرنگاران گفت سفیر سویس در ایران این درخواست را دو یا سه هفته پیش به دفتر او ارائه داد.

لاریجانی همچنین گفت دفتر او توصیه کرده است مقامات امنیتی و قضات درخواست خانواده های کوهنوردان را بررسی کنند.

در تهران، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران روز سه شنبه گفت قوه قضاییه بر اساس قوانین ایران درباره پرونده کوهنوردان حکم خواهد داد.

نیروهای امنیتی ایران سه آمریکایی را در ژوئیه گذشته، پس از آن که از عراق وارد ایران شدند دستگیر کردند. تهران آنها را به جاسوسی متهم کرده است. اما خانواده هایشان می گویند سه جوان زمانی که تصادفا وارد خاک ایران شدند، درعراق کوهنوردی می کردند.

مقامات آمریکایی می گویند اتهامات علیه سه کوهنورد بی اساس است. ایران گفته است آنها محاکمه خواهند شد، اما تا کنون تاریخی اعلام نکرده است.

پیشتر، در اوایل فوریه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا از ایران خواست سه آمریکایی را آزاد «بطور یک جانبه» کند. او می گوید بازداشت آنها «ناعادلانه» است و باید «بدون تاخیر بیشتر» آزاد شوند.

XS
SM
MD
LG