لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

آمریکا برای مقابله با فعالیت‌های غیرقانونی مالی حزب‌الله برنامه‌ای را با مشارکت ده‌ها کشور راه‌اندازی کرد


سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی
سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی

وزارت خزانه‌داری آمریکا به تازگی و در حاشیه اجلاس‌های بانک جهانی و صندوق جهانی پول، گروهی به نام «همکاری بین‌المللی برای مقابله با حزب‌الله» را تشکیل داد. این گروه اولین جلسه خود را این هفته در وزارت خزانه‌داری آمریکا برگزار کرد.

طبق بیانیه‌ای که روز جمعه ۲۶ مهر ماه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده، در این گروه بیش از ۳۰ کشور جهان از خاورمیانه، نیمکره غربی، اروپا، آسیا، و آفریقا حضور دارند و همه آنها در این جلسه شرکت کردند.

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در این بیانیه گفته است: «حزب‌الله از شبکه‌ای متشکل از تامین‌کنندگان و حامیان مالی خود برای تامین بودجه برنامه خشونت‌بارش استفاده می‌کند.»

خانم مندلکر افزوده است: «گروه همکاری بین‌المللی برای مقابله با حزب‌الله، جامعه جهانی را در برنامه‌ای جدی و حول یک کارزار پرتکاپو متحد می‌کند تا بتوانند به شکل بهتری از شبکه‌‌های مالی در برابر سوءاستفاده‌های حزب‌الله محافظت کنند.»

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «گروه همکاری بین‌المللی برای مقابله با حزب‌الله طرحی مهم برای هم‌رسانی اطلاعات و ساخت توانایی در میان شرکا است تا به شکل موثر تمامی اهرم‌های مالی را در برابر حزب‌الله به کار بگیرند.»

در اولین جلسه این گروه، ایالات متحده آمریکا ضمن محکوم کردن سوءاستفاده حزب‌الله از شبکه مالی بین‌المللی، گام‌های تاثیرمدارانه‌ای که کشورهای عضو باید برای یافتن ریشه این سوءاستفاده‌ها اجرا کنند را معرفی کرد. از جمله این گام‌ها می‌توان به هم‌رسانی اطلاعات در میان دایره‌های اطلاعات مالی، اجرای اقدامات مربوط به ارزیابی خطر تامین مالی تروریسم، تهیه و اجرای رژیم‌های تحریمی هدفمند، و تعقیب قضایی تروریست‌ها و تسهیل‌کنندگان مالی آن‌ها، اشاره کرد.

قدم بعدی برای کشورهای عضو این است که کارشناسان فنی خود را به گروه همکاری نیروهای قانونی که در روزهای ۱۷ و ۱۸ دسامبر (۲۶ و ۲۷ آذر ۹۸) در شهر لاهه کشور هلند برگزار می‌شود، بفرستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG