لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

آمریکا افراد و نهادهای دیگر مرتبط با حزب اﻟله لبنان را تحریم کرد


وزارت خزانه داری آمریکا برای اخلال در روند جمع آوری پول و فعالیت حزب اﻟله لبنان، روز پنجشنبه اعلام کرد چهار شرکت و نهادی که به آن گروه شبه نظامی کمک کرده اند را تحت تحریم قرار داده است.

در اقدامی مشابه، وزارت خارجه آمریکا نیز هیثم علی طباطبایی فرمانده حزب اﻟله را تحریم کرد. به نوشته خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه وزارت خارجه آمریکا علی طباطبایی نیروهای ویژه حزب اﻟله در سوریه کار کرده و گفته می شود در یمن نیز بوده است.

تحریم های اخیر، شهروندان آمریکایی را از کار و تجارت با برخی افراد و همچنین سازمان «گلوبال کلینرز» منع می کند. بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری، عربستان سعودی نیز به آمریکا پیوسته و برخی از این افراد را تحریم کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا محمد مختار کلس، حسن جمال الدین، یوسف عیاد، و محمد غالب حمدر را به فهرست تحریم ها اضافه کرده است.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، کلاس و جمال الدین از طریق کار برای شرکت مهندسی الانمع و شرکت قراردادی ال.ال.سی به ادهم تباجا عضو حزب اﻟله کمک و خدمات ارائه دادند. وزارت خزانه داری می گوید گلوبال کلینرز متعلق به تباجا یا تحت کنترل او بود و در بغداد قراردادهای دیگری داشت.

به گفته وزارت خزانه داری عیاد و حمدر مستول کمک به طرح حزب اﻟله و حمایت از تروریسم بوده اند. در این بیانیه آمده است، دو فرد مذکور اعضای سازمان امنیت خارجی حزب اﻟله بودند. حمدر در لیمای پرو در اکتبر ۲۰۱۴ و به ظن طرح حملات حزب اﻟله در آن کشور بازداشت شد.

گروه شبه نظامی شیعه حزب اﻟله، که تحت حمایت ایران است، در میان شیعیان لبنان طرفداران زیادی دارد و در عرصه سیاسی آن کشور نفوذ زیادی دارد. واشنگتن حزب اﻟله را گروهی تروریستی قلمداد می کند.

شاخه نظامی حزب اﻟله نقش پررنگی در درگیری های سوریه و در حمایت از دولت بشار اسد در برابر مخالفان آن ایفا می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG