لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

دیدگاه| جنگ بی سر و صدای واشنگتن علیه حزب الله در آمریکای لاتین


اسد احمد برکت رهبر گروه «برکت» - آرشیو
اسد احمد برکت رهبر گروه «برکت» - آرشیو

یادداشتی در روزنامه هیل از جوزف ام. هومایر، مدیر اجرایی «مرکز جامعه امن و آزاد» و پژوهشگر «فوروم خاورمیانه»

دولت آرژانتین یازدهم ژوییه ۲۰۱۸ دست به اولین اقدام علیه حزب الله زد و دارایی های مالی ۱۴ فرد وابسته به گروه «برکت» در آمریکای لاتین را توقیف کرد. پلیس فدرال برزیل هفته گذشته اسد احمد برکت، رهبر این گروه، را بازداشت کرد. او از سال ۲۰۰۴ در لیست تحریمی های اداره کنترل دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا بود و یکی از مهم ترین حامیان مالی حزب الله محسوب می شود.

تحرکات اخیر علیه حزب الله در آمریکای لاتین از تغییر در اولویت دولت های منطقه با کمک واشنگتن حکایت دارد.

فعالیت های حزب الله در منطقه مرزی برزیل، آرژانتین و پاراگوئه بر کسی پوشیده نیست، اما مولفه های جدیدی موجب تحرک علیه آن ها شده است. در ژوئن ۲۰۱۷ علی عیسی شماس، شهروند لبنانی پاراگوئه ای، به دلیل قاچاق کوکائین از طریق بنادر و فرودگاه های آمریکا از شهر «سیوداد دل استه» پاراگوئه به میامی در آمریکا مسترد شده بود.

مسائل مهمی دست به دست هم داد تا این استرداد صورت بگیرد ولی هر دو کشور نیاز به عزمی سیاسی برای انجام چنین عملیاتی داشتند. دولت اوباما در موارد مشابه در استرداد عوامل حزب الله ناموفق بود. وزارت دادگستری اوباما در سال ۲۰۱۱ نتوانست حکم استرداد ولید مقلد، قاچاقچی مواد مخدر سوری ونزوئلایی مرتبط با حزب الله، را به اجرا بگذارد. علی فیاض، قاچاقچی اسلحه لبنانی اوکراینی، در سال ۲۰۱۶ پس از ایراد اتهام در دادگاهی در نیویورک به زندانی در جمهوری چک تحویل داده شد و از آن جا به لبنان برگشت.

نشریه پولیتیکو چند ماه پیش در مقاله ای تفصیلی دولت اوباما را به چشم بستن بر روی فعالیت های غیرقانونی حزب الله به امید حفظ توافق هسته ای ایران متهم کرده بود. اکنون، پرزیدنت ترامپ درباره حزب الله پیامی متفاوت به کشورهای آمریکای لاتین می فرستد و نتایج آن به مرور آشکار می شود.

دولت های منطقه سرکوب فعالیت های مجرمانه حزب الله به خصوص در مبادلات مالی غیرقانونی را آغاز کرده اند.

جف سسشنز، وزیر دادگستری دولت ترامپ، در همین راستا در ژانویه ۲۰۱۸ «تیم قاچاق مواد مخدر و تامین مالی تروریسم حزب الله» را تشکیل داد که زیر نظر جان کرونن دادستان باسابقه فعالیت می کند.

کنگره از نوامبر ۲۰۱۷ به این سو لوایح و متمم هایی را برای مقابله با تامین مالی تروریسم حزب الله تصویب کرده است.

آمریکای لاتین به کلیت رویکرد جدید در واشنگتن توجه دارد. برای مهار فعالیت های حزب الله هنوز کارهای بسیاری باید انجام بگیرد و اقدامات شرکای منطقه ای آمریکا در این راه بسیار حیاتی است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG