لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

گزارش سیاسی: صحنه آرایی سیاسی در کنگره آمریکا برای بحث پیرامون لایحه قانونی بیمه خدمات درمانی


طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی
طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی

کاخ سفید از احتمال عدم موفقیت سنای ایالات متحده در مطرح کردن طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی طی هفته های آتی نگران است

صحنه برای مباحثات تاریخی در کنگره ایالات متحده پیرامون لایحه قانونی پیشنهادی اکثریت نمایندگان دموکرات برای اصلاح ساختار بیمه خدمات درمانی آماده شده است.

انتظار می رود بحث پیرامون این لایحه قانونی در جلسه فوق العاده روز شنبه مجلس نمایندگان مطرح شود. این در حالی است که نگرانی های فزاینده ای در مورد توانایی سنای ایالات متحده برای کسب اکثریت آرا وتصویب این طرح تا پایان سال جاری مطرح شده اند.

در شرایطی که کمتراز سه ماه به پایان اولین سال ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما باقی مانده است، وی امیدوار است نمایندگان هر دو حزب بتوانند با حل و فصل اختلاف نظرها، این لایحه قانونی را تا پایان سال میلادی جاری تصویب کنند.

اگر این لایحه تا پایان امسال تصویب شود، آقای اوباما می تواند سال ۲۰۱۰ که سال برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره است را در حالی آغاز کند که بزرگترین دستاورد اولین سال یک دوره چهار و یا هشت ساله ریاست جمهوری خود را با موفقیت پشت سرگذاشته است.

پس از ۷۲ ساعتی که نمایندگان جمهوری خواه طرح قانونی را بررسی خواهند کرد، نمایندگان دموکرات لایحه دو هزار صفحه ای مفاد قانونی را به صحن کنگره خواهند آورد. این لایحه قانونی با هدف ارایه بیمه خدمات درمانی برای حدود ۹۶ درصد آمریکایی های واجد شرایط طراحی شده است.

اصلاح بیمه خدمات درمانی، علاوه بر گزینه بیمه تحت نظارت دولت، به متقاضیان بیمه حق انتخاب می دهد وعملکرد شرکت های بیمه ای را که از ارایه بیمه خدمات درمانی به افراد بیمار سرباز می زنند، ممنوع خواهد کرد.

هزینه های این بیمه خدمات درمانی از افزایش مالیات آمریکایی های پردرآمد و نیز کاهش درآمد شرکت های بیمه خدمات درمانی، بیمارستان ها و دیگر نهادهایی که در حال حاضر ازطریق برنامه بیمه خدمات درمانی دولت پول دریافت می کنند، فراهم خواهد شد.

جمهوری خواهان ضمن مخالفت شدید با این طرح پیشنهادی، آن را اعمال کنترل شدید دولت بر ساختارخدمات بهداشتی و درمانی که در بلند مدت با هدف جبران کسری بودجه عظیم دولت فدرال اعمال می شود، خوانده اند.

نماینده جمهوری خواه لوئیزیانا در کنگره می گوید لایحه قانونی ۱۹۹۰ صفحه ای که طی چند روز گذشته آماده شده است، یک تریلیون دلار بودجه اضافی بر کشور تحمیل می کند.

این لایحه پیشنهادی ازسوی همه نمایندگان دموکرات کنگره، بویژه نمایندگان میانه رو و محافظه کاری که رای آن ها در تصویب نهایی این طرح نقش کلیدی بازی خواهد کرد نیز مورد حمایت قرار خواهد کرد.

تصمیم نانسی پلوسی، سخنگوی کنگره برای به رای گذاشتن این لایحه اصلاحی حاکی از آنست که وی از کسب رای موافق دموکرات ها به طرح پیشنهادی حزب خود اطمینان دارد و وی ۲۱۸ رای مورد نیاز برای تصویب آن را کسب خواهد کرد.

نماینده دموکرات نیویورک در کنگره، اخیرا درواکنشی به انتقاد جمهوری خواهان گفت ما برای تصویب این طرح قانونی که همه اقشار مردم آمریکا استطاعت خرید بیمه خدمات درمانی را خواهند داشت، موفق خواهیم بود و مردم آمریکا باید هراس ها، دورغ ها و تاکتیک های غیرمنصفانه را نادیده بگیرند و به منفعت عمومی بیاندیشند.

آن چه که در مباحث اخیر پیرامون طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی مورد توجه قرار نگرفته، این واقعیت است که آمریکایی ها باید هزینه بخشی از بیمه درمانی را بپردازند و در نهایت تصویب این لایحه در شرایط اکثر افرادی که تحت بیمه خدمات درمانی کارفرمایان خود هستند، تغییر چندانی حاصل نخواهد کرد.

جمهوری خواهان ادعا می کنند لایحه پیشنهادی دموکرات ها، خدمات بهداشتی و درمانی را اولویت بندی خواهد کرد و درنتیجه میلیون ها نفر بیکار می شوند و شهروندان ارشد در معرض خطر محرومیت از خدمات درمانی قرار خواهند گرفت.

با این که دموکرات ها هزینه اولیه این طرح را ۸۹۴ میلیارد دلار طی ده سال آینده تخمین زده بودند، رقمی که کمتر از ارزیابی مورد نظر پرزیدنت اوباماست، تخمین دفتر بودجه غیر حزبی کنگره از این طرح کمی بیشتر از یک تریلیون دلار است.

کاخ سفید از احتمال عدم موفقیت سنای ایالات متحده در مطرح کردن طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی طی هفته های آتی نگران است.

رهبران دموکرات کنگره نیز نه تنها نگران ارزیابی شکست نمایندگان خود در دو ایالت ویرجینیا و نیوجرسی هستند، بلکه نگران تاثیر سیاسی عدم تصویب طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی تا پایان سال جاری و کشیده شدن آن به انتخابات میان دوره ای کنگره سال ۲۰۱۰ هستند.

XS
SM
MD
LG