لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

توافق سناتورهای دو حزب در باره اباماکر با موافقت ضمنی رئیس جمهوری


سناتور پتی مورای از ایالت واشنگتن به همراه برنی سندرز و چاک شومر دیگر سناتورهای ارشد دموکرات سنای آمریکا
سناتور پتی مورای از ایالت واشنگتن به همراه برنی سندرز و چاک شومر دیگر سناتورهای ارشد دموکرات سنای آمریکا

دو سناتور از دو حزب روز سه شنبه به توافقی دست یافتند که به موجب آن بیمه همگانی آمریکا یا اوباماکر طی دو سال آینده باقی بماند و از یارانه های دولت فدرال در این زمینه استفاده شود.

پرزیدنت ترامپ از آغاز ریاست جمهوری و حتی در دوران مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ تعهد کرده بود این بیمه را لغو کند، اما اکنون نشانه هائی در دست است که نشان می دهد رئیس جمهوری با توافق سناتورهای دموکرات همراهی خواهد کرد.

به گزارش رویترز، لامار الکساندر سناتور جمهوریخواه و پتی مورای سناتور دموکرات به توافقی در این زمینه رسیده اند که بخش عمده ای از نظرات دموکراتها را تامین می کند، از جمله بازگرداندن یارانه های فدرال به بیمه درمانی موسوم به اوباماکر و اختصاص ۱۰۶ میلیون دلار برای کمک به مردمی که برای بیمه بهداشتی ثبت نام می کنند.

جمهوریخواهان نیز این قول را از همکاران دموکرات گرفتند که ایالتها انعطاف بیشتری در برنامه های بیمه بهداشتی داشته باشند.

دولت ترامپ هفته پیش اعلام کرد پرداخت کمک چند میلیارد دلاری را برای بیمه آمریکائیان کم درآمد متوقف می سازد. آن اقدام بخشی از تلاش رئیس جمهوری در لغو اوباماکر بود.

به موجب فرمان ریاست جمهوری در سال جاری ۷ میلیارد دلار و درسال آینده ۱۰ میلیارد دلار از کمک های فدرال کسر می شد. اقدام رئیس جمهوری نگران شمار زیادی از آمریکائیان و آشفتگی بازار بیمه را به دنبال داشت.

جمهوریخواهان که کنترل هر دو مجلس کنگره را در دست دارند تا کنون نتوانسته اند قانون بیمه بهداشتی اوباماکر را لغو کنند و رئیس جمهوری که از این بایت سرخورده شده است تلاش دارد با صدور فرمانهای اجرائی به لغو تدریجی آن اقدام کند.

در حال حاضر میلیونها آمریکائی تحت پوشش اوباماکر هستند. جمهوریخواهان می گویند اوباماکر ناقص است و باید لغو شود اما در هیچ یک از دو مجلس کنگره رای کافی برای لغو آن را نداشته اند.

دموکراتها خواستار آن هستند که اوباماکر تا سال ۲۰۲۰ باقی بماند که در آن صورت به مساله محوری انتخابات ریاست جمهوری و کنگره تبدیل خواهد شد.

به گفته چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا، پیشنهاد دو سناتور مورد موافقت دموکراتها خواهد بود ضمن اینکه شماری از سناتورهای جمهوریخواه که موضع متعادلی دارند نیز از توافق روز سه شنبه جانبداری می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG