لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

فناوری "پوست دوم" امید تازه در ترمیم ناهنجاری‌های پوستی


پیش بینی می شود که یکی از مصارف پوست مصنوعی در صنایع آرایشی باشد
پیش بینی می شود که یکی از مصارف پوست مصنوعی در صنایع آرایشی باشد

دانشمندان دانشگاه هاروارد، در موسسه تحقیقات تکنولوژی ماساچوست و آزمایشگاه‌های مرتبط، موفق به تولید یک پوست مصنوعی یا "پوست دوم" شده‌اند که قوی، انعطاف پذیر، چسبنده و شبیه پوست واقعی است.

آنها امیدوارند در مرحله بعدی، با استفاده از این فناوری بتوانند بیماری‌های پوستی را درمان کنند و به این ترتیب به نظر می‌رسد که آرزوی جوانی دوباره، از رویا به واقعیت می‌پیوندد.

بر طرف کردن چروک‌های پوست که تا کنون ساعت‌ها جراحی ظریف و پر دردسر را می‌طلبید، اکنون به کمک فرآورده‌ای امکان پذیر شده که یک پلیمر سیلیکونی است و می‌تواند در کمتر از ۲۰ دقیقه ظاهر مصرف کننده را ۲۰ سال جوان‌تر کند.

رابرت لنگر از محققان دانشگاه هاروارد می‌گوید "کاری که ما انجام دادیم در واقع ساخت یک کرم بود که وقتی روی پوست قرار می‌گیرد، مثل پوست دوم عمل کند. محصولی که ارائه کردیم، شفاف و ناپیداست و از قدرت کافی در برابر کشیده شدن برخوردار است."

دانشمندان هاروارد: پوست دوم، بازگشت جوانی بدون دردسر جراحی

استفاده از پوست دوم دو مرحله دارد؛ در مرحله اول گذاردن یک ژل بی‌رنگ روی پوست است، و در مرحله دوم یک کاتالیزور به آن اضافه می‌شود و سپس یک لایه چسبنده روی پوست ایجاد می‌شود، که نرم اما منعطف و کشش پذیر است.

مهم ترین مزیت این به اصطلاح "پوست دوم" این است که شفاف و ناپیداست و در برابر شست‌وشو مقاوم است. سازندگان آن می‌گویند، گرچه می‌دانند یکی از رایج ترین مصارف آن زیبایی و آرایشی خواهد بود، اما منافع درمانی آن برای بیماران پوستی نیز بسیار است.

دانیل اندرسون از دانشگاه هاروارد می گوید "هدف ما در واقع ساخت محصولی بود که قوی و نامرئی باشد و امکان تنفس به پوست بدهد و بتواند داروهای مختلف را به پوست برساند."

پژوهشگران ام.آی.تی می‌گویند، پوست دوم در مراحل تکمیلی به درمان بیماری‌های بسیار جدی نظیر اگزما، پسوریازیس و مصدومان سوانح سوختگی کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG