لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

ابراز نگرانی آمریکا از آزار روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آنها در ایران


وزارت خارجه آمریکا نسبت به آزار روزنامه نگاران، اصحاب رسانه و خانواده هایشان در ایران ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه‌ای که «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر پنجشنبه ۲۴ اسفند منتشر کرد، آمده است این هفته شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بخشی از گزارش گزارشگر ویژه درباره نقض حقوق بشر، به رفتار حکومت جمهوری اسلامی با روزنامه نگاران و خانواده های آنها در ایران اشاره کرد. در بخشی از این گزارش آمده که جمهوری اسلامی ایران به بازداشت، آزار روزنامه نگاران و خانواده های آنها ادامه می دهد.

خانم ناوئرت گفت در این گزارش آمده که جمهوری اسلامی ایران از جمله آزار و بازداشت و ممنوع الخروجی را درباره خانواده کارکنان بی بی سی فارسی اعمال کرده که این اقدام «غیر قابل قبول» است.

وی افزود: ایالات متحده از رژیم ایران می‌خواهد که به وظایف خود طبق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی عمل کند که این کشور را موظف به رعایت آزادی بیان می کند.

بیانیه خانم ناوئرت پس از آن صادر شد که هفته پیش در حاشیه بررسی پرونده جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشر سازمان ملل، به آزار روزنامه نگاران رسانه های فارسی زبان و خانواده های آنها در ایران اشاره شد.

اسماء جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران که به تازگی درگذشت، پیش از مرگ در گزارش آخر خود آزار روزنامه نگاران و خانواده های آنها را مطرح کرده بود.

جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر خانواده روزنامه نگاران شاغل در رسانه های فارسی زبان خارج از کشور احضار، بازداشت و بعضا ممنوع الخروج کرده است.

رسانه های ایران پیشتر گزارش داده بودند که قوه قضاییه ایران چندین روزنامه نگار ایرانی و خانواده های آنها را مورد پیگرد قرار داده است و بعضا تلاش هایی برای مصادره اموال و دارایی های آنها انجام داده است.

هفته پیش همچنین آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران خواست تا به اقدامهای غیرقانونی علیه روزنامه نگاران مستقل چه بی‌بی‌سی و چه غیر بی‌بی‌سی و خانواده های آنها خاتمه دهد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG