لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

هیلی: توافق هسته‌ای ایران برای پرهیز از سقوط بیش از حد بزرگ طراحی شده بود


گزارشی از کمرون کاوتورن در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد پنج شنبه شب در سخنرانی در «دانشگاه دوک» با عنوان «مواجهه با چالش های امروز حکمرانی جهانی» با انتقادی تند از توافق هسته ای ایران گفت ایالات متحده به دوره ای نوین از رهبری در برخورد با ایران پا می گذارد.

نیکی هیلی گفت: «توافق هسته ای ایران طوری طراحی شده بود تا بزرگتر از آن باشد که سقوط کند. طی سال ها نه فقط در ایالات متحده بلکه متحدان ما در اروپا به پرتاب موشک های بالیستیک، حمایت از تروریسم و سرکوب مردم ایران بی توجهی کردند تا توافق هسته ای را حفظ کنند.»

سفیر آمریکا تاکید کرد معماران برجام استدلال می کردند که اقدام به جنگ تنها گزینه جایگزین در برابر پذیرش این توافق «بد مذاکره شده» بود. هیلی گفت دولت ترامپ این منطق را رد کرده است: «این دولت این شهامت را داشته است که این انتخاب غلط را به چالش بکشد. ما در حال کار با متحدان اروپایی مان برای تقویت این توافق هستیم و رژیم ایران را برای حمایت اش از تروریسم منطقه ای جوابگو خواهیم کرد. رئیس جمهوری آمریکا ضرب الاجل نیمه ماه مه را برای تصمیم درباره ادامه مشارکت ما در این توافق تعیین کرده است.»

هیلی گفت: «جدای از این که در توافق بمانیم یا نمانیم، تقویت رویکردمان با هدف پاسخگو کردن ایران نسبت به اقداماتش پیامی قوی به ایران می فرستد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG