لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۹

امریکا بطور کامل از هاییتی حمایت می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا حمایت کامل واشنگتن را از بهبود فوری هاییتی و کوشش دراز مدت برای بازسازی کشور تعهد کرده است.

پرزیدنت اوباما روز جمعه در یک تماس تلفنی با " رنه پروال" رییس جمهوری هاییتی در باره بحران جاری در پی زمین لرزه ویرانگر سخن گفت و اظهار داشت ایالات متحده آنچه را در توان دارد برای نجات جان مردم هاییتی و کمک به آنها که بتوانند روی پای خودشان بایستند ، بکار خواهد گرفت.

پس از آن که زلزله کاخ ریاست جمهوری و چندین وزارتخانه را ویران کرد، پروال خانه اش را از دست داد و ارتباط اوبا بقیه دولت قطع شد.
ایالات متحده تجهیزات ارتباطی برای رییس جمهوری هاییتی فراهم آورده است تا او بتواند دولت از هم گسیخته خود را دوباره فعال کند. واشنگتن همچنین ۱۰۰ میلیون دلار برای کوشش های امداد و نجات متعهد شده و چند کشتی و هرازان سرباز به منطقه فرستاده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید واشنگتن و دیگران سعی دارند با دولت مشروع هائیتی کارکنند، و نمی خواهند جای آنرا بگیرند.

پرزیدنت اوباما از جرج بوش و بیل کلینتون روسای سابق جمهوری درخواست کرده است برای هاییتی پول جمع کنند. آقای اوباما می گوید او روز شنبه با آنها ملاقات خواهد کرد.

روز جمعه همچنین کاخ سفید گفت دولت هاوانا اجازه داده است از حریم هوایی کوبا برای پرواز هواپیماهای حامل کمک و تخلیه مجروحین شود. این مواففت زمان پرواز به ایستگاه نیروی دریایی امریکا در خلیج گوانتانامو و حرکت از آنجارا کاهش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG