لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

پرزیدنت اوباما: آمریکا در کنار مردم هائیتی ایستاده است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، ۱۰۰ میلیون دلار کمک جدید برای پشتیبانی از کوشش های امدادی و رفاهی آمریکا در هائیتی را اعلام کرده است.

آقای اوباما روز پنجشنبه در سخنانی در کاخ سفید، تلفات و زیان های ناشی از زمین لرزه را «اوج فاجعه» نامید .او گفت ایالات متحده در کنار مردم هائیتی ایستاده است و افزود کوشش های امدادی جاری یکی از بزرگترین عملیات امداد در تاریخ آمریکا است.

رییس جمهوری آمریکا گفت ناو هواپیمابر کارل وینسون، و یک کشتی بیمارستانی به هائیتی فرستاده می شوند.

سربازان لشکر ۸۲ هوابرد از پایگاه نظامی در کارولینای شمالی برای آماده ساختن شرایط ورود نیروی بزرگتری رهسپار هائیتی می شوند.

جداگانه، بیش از ۲هزار نفر از تکاوران دریایی برای کمک به نیازهای امنیتی، جستجو و نجات و تحویل تدارکات مورد نیاز مردم به منطقه می روند.

پیشتر، بیل کلینتون رییس جمهوری سابق آمریکا، و نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای هائیتی، می گوید زمین لرزه ای که به آن کشور حمله کرد، یکی از بزرگترین فوریت های انسانی را در تاریخ قاره آمریکا بوجود آورده است.

کلینتون در مقاله ای در واشنگتن پست می گوید هائیتی به غذا، آب، سرپناه و تدارکات فوری پزشکی نیاز دارد.

کلینتون می گوید اما زمانی که فوریت و وضعیت اضطراری فعلی فروکش کند، کار بهسازی و بازسازی ادامه خواهد یافت. او یاد آور می شود طرح های دراز مدت دولت هائیتی، کشورهای همسایه و آژانس های بین المللی برای توسعه کشور نمی تواند نادیده گرفته شود.

پرزیدنت باراک اوباما به هائیتی قول داده است که در کوشش برای نجات مردم و فراهم آورن کمک های و تدارکات مورد نیاز آنها از حمیات کامل آمریکا بر خوردار خواهد بود. روز چهارشنبه او تیم های اورژانس را به هائیتی اعزام کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه و رابرت گیتس وزیر دفاع برای کمک به نظارت بر کوشش های امدادی در هائیتی از واشنگتن، سفر به منطقه آسیا و اقیانوسیه را لغو کردند.

کلینتون وضع را «فاجعه» بار نامید.

در جلسه ای در وزارت امور خارجه، دکتر راجیو شاه، سرپرست آژانس آمریکایی توسعه بین المللی، گفت آمریکا تیم های کمک شامل پرسنل، سگ های جستجو و نجات و بالغ بر ۴۸ تن تجهیزات نجات به هائیتی می فرستد.

ژنرال داگلاس فریزر، سرپرست فرماندهی جنوبی آمریکا به خبرنگاران گفت ایالات متحده همچنین اعزام سربازان را برای پشتیبانی از هیات سازمان ملل متحد در هائیتی بررسی می کند. او گفت یک ناو هواپیمابر حامل هلیکوپتر هم اینک به سوی هائیتی در حرکت است و باید بعد از ظهر پنچشنبه به آنجا برسد.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید از مرگ دست کم سه آمریکایی آگاه است و سعی دارد از وضعیت پرسنل سفارت و دیگر شهروندان آمریکایی آگاه شود.

XS
SM
MD
LG