لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

نیویورک تایمز از برنامه تقویت حضور نظامی آمريکا در خلیج فارس خبر می دهد


آرشیو
آرشیو

روزنامه نیویورک تایمز از مذاکرات آمريکا با کویت درباره مجوز استقرار نیروهای رزمی این کشور در ناحیه خلیج فارس پس از تکمیل برنامه فراخوانی این نیروها از عراق در پایان سال جاری خبر می دهد.

به گزارش نیویورک تایمز، این مذاکرات بخشی از برنامه های تقویت حضور نظامی آمريکا در خلیج فارس است به گونه ای که بتواند در صورت شکست تدابیر امنیتی در عراق و یا برخورد نظامی با ایران، به سرعت وارد عمل شود.

نیویورک تایمز می نویسد آمريکا علاوه بر نگاه داشتن یک نیروی رزمی در کویت، اعزام کشتی های جنگی بیشتر از طريق آب های بین المللی به منطقه خلیج فارس را نیز در نظر دارد. شمار و ترکیب نیروهای بالقوه آماده برای چنین عملیاتی هنوز مشخص نشده است.

تاکنون تاییدی در مورد این گزارش نیویورک تایمز، که مصاحبه با مقام های معرفی نشده نظامی و دیپلمات ها پایه و اساس آن را تشکیل می دهد، در دست نیست.

بررسی برنامه های نظامی آمريکا در منطقه از ماه ها قبل آغاز شده، اما به گزارش نیویورک تایمز هنگامی که باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد آخرین سرباز آمريکایی در آخر ماه دسامبر عراق را ترک خواهد کرد، این برنامه ها ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است دولت آمريکا خواستار گسترش مناسبات نظامی با تمامی اعضای کشورهای تشکیل دهنده شورای همکاری در خلیج فارس، شامل: عربستان سعودی، کویت، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان است.

XS
SM
MD
LG