لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

هیگل: آمریکا به امنیت شرکای خود پای بند است


وزیر دفاع آمریکا بر تعهد ایالات متحده نسبت به امنیت خاورمیانه تاکید کرده است.

به گزارش رویترز، در حالی که سیاست های پرزیدنت اوباما از پاسخ محتاطانه به جنگ داخلی سوریه تا معامله اتمی موقت ۶ قدرت جهانی با ایران، متحدان دیرینه ایالات متحده در منطقه را ناراحت ساخته است، چاک هیگل روز جمعه در جمع سربازان و ملوانان در عرشه کشتی ضد مین «پونس» گفت «تعهد ما به شریکانمان در این منطقه روشن است و من به آنها اطمینان خواهم داد ما جای دیگری نخواهیم رفت.»

هیگل منطقه را«خطرناک، انفجارآمیز و بی ثبات» نامید، اما گفت حضور آمریکا می تواند به «متحدان ما کمک کند وآنها را مطمئن سازد.»

هیگل همچنین گفت متحدان ایالات متحده درخلیج فارس نباید تغییر موازنه استرتژیک نظامی آمریکا به آسیا را «عقب نشینی از هیچ بخشی از جهان تعبیر کنند.»

در مورد معامله اتمی با ایران، هیگل گفت توافق فرصتی بسیار معقول فراهم می آورد که دید آیا تهران در مورد رسیدن به توافق نهایی جدی است یانه.

جان آلترمن، مدیر برنامه خاورمیانه دراندیشکده مطالعات بین المللی در واشنگتن، به رویترز گفت رهبران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس احساس می کنند سیاست آمریکا منحرف شده است و وقتی می خواهند نگرانی های خود را مطرح سازند، در دولت اوباما کسی نیست که با او حرف بزند.

آلترمن بر این عقیده است که روابط شخصی در تصمیم گیری های سیاسی در خلیح فارس مهم است، و بسیاری از رهبران منطقه احساس می کنند چنین رابطه ای با دولت اوباما وجود ندارد.

آلترمن گفت وظیفه هیگل این خواهد بود که به نگرانی های آنها گوش کند، حرکت های امنیتی آمریکا را به روشنی توضیح دهد وبر منافع استراتژیک ایالات متحده در منطقه تاکید بگذارد.

هیگل روز جمعه در پایتخت بحرین با مقامات ارشد ورهبران چند کشور ملاقات کرد. قرار است روز شنبه در سخنانی در مجمع گفت و شنود منامه، به تشریح تفکر امنیتی آمریکا بپردازد.
XS
SM
MD
LG