لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

مقام مسئول زندان گوانتانامو در وزارت خارجه آمریکا استعفا داد


حدود ۱۸ ماه پیش، مسئولیت بستن زندان گوانتانامو بر شانه‌های کلیفورد اسلون گذاشته شد، که در آن راستا او می‌باید با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف و کنگره ایالات متحده از یک سو، و کشورهای متحد آمریکا از سوی دیگر، دست و پنجه نرم کند.

ترغیب کردن سازمان‌های آمریکایی، که گاه با یکدیگر در رقابت هستند، به همکاری کردن با یکدیگر خود امری بسیار دشوار بود، اما وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای جهت قدردانی از آقای اسلون گفت، فقط او بود که می‌توانست از پس این کار برآید.

به گفته جان کری مهارت کلیفورد اسلون در مذاکره، یک عامل عمده در انتقال و اسکان موفقیت‌آمیز ۳۴ زندانی گوانتانامو به کشورهای متبوع خود، یا به کشورهای ثالث بود. ۶۴ زندانی دیگر نیز در انتظار انتقال هستند، چرا که یکی از مشکلات عمده تحقق این امر، آن است که کشوری هنوز حاضر به پذیرش آنها نشده است.

نمونه ای از این انتقال‌ها بازگرداندن ۴ تبعه افغان به کشور خود و اسکان دادن ۶ زندانی دیگر در اوروگوئه بود، اما هر دو مورد با تأخیر انجام گرفت، زیرا طبق قانون، وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، باید موافقت نهایی را صادر کند. گفته می‌شود کندی پیگیری این موارد در پنتاگون، باعث کلافگی اسلون و یکی از دلایل عمده برای استعفای او بوده است.

همین مسئله یکی از اختلاف‌های چاک هیگل وزیر دفاع مستعفی آمریکا با کاخ سفید نیز معذفی شده است. یکی از قول‌های شش سال پیش باراک اوباما در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، بستن زندان گوانتانامو در کوبا بود.

در مصاحبه‌ای که پرزیدنت اوباما اخیراً با شبکه خبری سی‌ان‌ان داشت، وی دو علت را برای عزم خود به بستن آن زندان عنوان کرد، یکی باز بودن زندان محرکی برای جهادیون در سراسر جهان خواهد بود، و دیگری هزینه بسیار بالای نگهداری آن.

با این حال، رئیس جمهوری ایالات متهده مانعی بر سر این راه نیز دارد. کنگره آمریکا انتقال این زندانیان که مظنون به اقدامات تروریستی هستند را ممنوع کرده است. در حال حاضر ۱۳۲ زندانی دیگر در گوانتانامو باقی هستند.

هنوز رئیس جمهوری آمریکا فردی را برای جانشینی آقای اسلون معرفی نکرده است.

زندان گوانتانامو پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا، توسط جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری وقت، به کار گرفته شد. دونالد رامسفلد وزیر دفاع وقت گفته است آمریکا افراد بسیار خطرناک مظنون به تروریسم و پیکارجویان افراطی سراسر جهان را برای بازجویی در این مکان نگهداری می‌کرد.

مجموعه زندان در گوشه‌ای از پایگاه هوایی آمریکا در ساحل غربی خلیج گوانتانامو واقع شده است. این پایگاه هوایی ۱۱۶ کیلومتر مربع مساحت دارد و در جنوب شرقی جزیره کوبا واقع است. آمریکا این پایگاه را در سال ۱۸۹۸ میلادی (۱۲۷۷ خورشیدی) پس از شکست دادن اسپانیا در جنگ بر سر کوبا ایجاد کرد.

XS
SM
MD
LG