لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

بحث سنای آمریکا درباره سرنوشت زندانیان گونتانامو


سنای آمریکا درباره لایحه ای به بحث نشسته است که محددویت های انتقال زندانیان از بازداشتگاه گوانتانامو را کاهش خواهد داد. این نخستین گام عمده ای است که به سوی بسته شدن آن برداشته می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قانونگذاران دمکرات و رقیبان جمهوریخواه آنها عموما در مورد آینده بازداشتگاه در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو در کوبا اختلاف نظر دارند.

باراک اوباما پس از انتخاب به ریاست جمهوری عهد کرد زندان را ببندد، اما تاکنون موفق نشده است، بخشی به این دلیل ادعاهای مخالفان که برخی از آزاد شدگان در بازگشت به کشورهایشان به گروه های تروریستی پیوسته اند.

برنامه پیشنهادی، که بخشی از لایحه هزینه های دفاعی سال ۲۰۱۴ است، محدودیت خارج ساختن بازداشت شدگان از زندان را - از جمله کسانی که از دیرباز برای انتقال به خارج تایید شده اند اما هنوززندانی هستند - کاهش خواهد داد. همچنین ممنوعیت فرستادن مظنونین تروریسم به آمریکا را برای بازداشت، محاکمه و درمان لغو می کند.

در گوانتانامو هنوز ۱۶۴نفر - که در جریان «جنگ با تروریسم» بازداشت شدند - زندانی هستند. اکثر آنها هرگز متهم یا محاکمه نشده اند، اما در ارتباط با سوء ظن های تایید نشده همچنان دربازداشت بسرمی برند.
XS
SM
MD
LG