لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

یادداشت سناتور گراهام: دلسرد کننده‌ترین دیدار من از خاورمیانه


یادداشتی در وال استریت جورنال از سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام

اخیرا از سفر به خاورمیانه و دیدار از اردن و اسراییل بازگشتم. من بارها در منطقه بوده ام، این دلسرد کننده ترین سفر طی سال ها بوده است. ایران با کمک ولادمیر پوتین و بشار اسد پیروز می شود. اعراب سنی، اسراییل و ایالات متحده عقب مانده اند. چطور چنین شد؟

گام های به شدت نادرست دولت اوباما موجب تقویت بشار اسد شد. او می دید سلاخی هزاران سوری عواقبی برایش نخواهد داشت. آمار تلفات به صدها هزار رسیده است و آتش جنگ شعله ورتر می شود. تصمیم پرزیدنت اوباما به خروج نیروهای آمریکا از عراق برخلاف توصیه ارتش منجر به ظهور داعش شد. باراک اوباما همچنین به توصیه تیم امنیت ملی خودش مبنی بر کمک به نیروهای دموکراتیک سوریه در زمان آسیب پذیری اسد بی توجهی کرد. حزب الله و نهایتا روسیه و ایران برای تحکیم موقعیت اسد در قدرت به کمک او شتافتند.

دولت ترامپ دستکش جنگ با داعش در عراق و سوریه را از دست درآورد. نتایج در میدان جنگ خود گویا است. با این وجود هنوز استراتژی فراگیری برای مقابله با نفوذ فزاینده ایران در عراق و تسلط روسیه و ایران بر سوریه نمی بینم. امروز بشار اسد دست نشانده ایران و عروسک خیمه شب بازی روسیه است.

سربازان اسراییلی در بلندی های جولان به روستاهای تحت کنترل داعش و روستاهای در دست رژیم اسد و جنگجویان حزب الله، دشمن ابدی اسراییل و دست نشانده ایران، اشاره می کنند. باید با این تهدید روزافزون در مرز اسراییل و سوریه پیش از آن که به سکوی پرتاب موشک به اسراییل بدل شود برخورد کرد.

اسراییل به زودی به مراکز ساخت موشک های نقطه زن در جنوب لبنان که حزب الله با کمک ایران می سازد و اسراییل را هدف رفته است حمله خواهد کرد.

امیدوارم دولت ترامپ استراتژی را در پیش بگیرد که شامل مناطق پرواز ممنوع در سوریه باشد تا پناهجویان بتوانند در امنیت به کشورشان بازگردند و آمریکا بتواند به آموزش نیروهای مخالف اسد ادامه بدهد. ما باید برای ایران و روسیه روشن کنیم برخورد آن ها با این نیروها برایشان گران تمام خواهد شد.

در صورتی که اوضاع منطقه تغییری نکند، اسراییل چاره ای ندارد جز این که تهدیدهای فزاینده ایران و دست نشاندگانش در لبنان و مرز سوریه را هدف بگیرد. اردن بیش از این توان پذیرش پناهجو را ندارد، جنگ داخلی سوریه ضربه سنگینی به اقتصاد اردن وارد آورده و موجب پیدایش تهدید افراطیون اسلامی در مرزهای آن کشور شده است.

از آن جا که دولت اوباما به ایران و روسیه اجازه داد خلاء قدرت در سوریه را پر کنند، انتخاب های ساده ای باقی نمانده است. اما بدترین گزینه در حاشیه نشستن است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG