لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

بیانیه وزارت خارجه آمریکا: خدمه نفتکش گریس-۱ را تحریم می‌کنیم


وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در این بیانیه اعلام کرده است که کمک خدمه گریس-۱ به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - که در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد - می‌تواند «تبعات جدی» برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

در این بیانیه ذکر شده است که خدمه کشتی‌‌هایی که با سپاه پاسداران همکاری کنند، ممکن است از ورود به خاک آمریکا یا دریافت روادید آن محروم شوند.

در این بیانیه اشاره شده که ایالات متحده با خدمه کشتی گریس-۱ براساس قوانین خود رفتار خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود آورده است: «ایالات متحده به استفاده از تمامی ابزارهایی که در اختیار دارد جهت محروم ساختن ایران و نائبان آن از منابع مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در سوریه و جاهای دیگر ادامه خواهد داد.»

نفتکش ایرانی گریس-۱ سیزدهم تیرماه سال جاری از سوی دولت محلی جبل‌الطارق و ماموران نیروی دریایی بریتانیا توقیف شده بود. یک دادگاه در جبل‌الطارق اما روز گذشته حکم به رفع توقیف این نفتکش داد.

دلیل توقیف این نفتکش نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان شده بود.

براساس گزارش‌ها این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود. مقام‌های جبل‌الطارق در زمان توقیف این نفتکش گفته بودند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌دهد این نفتکش عازم سوریه بود. مقام‌های جمهوری اسلامی اما این ادعا را تکذیب کرده بودند.

پس از رفع توقیف این نفتکش، دولت بریتانیا به ایران هشدار داد به تضمین‌هایی که در مورد نفتکش گریس۱ و محموله آن به دولت جبل‌الطارق داده و موجب آزادی آن شده است، پایبند بماند و هشدار داد که بریتانیا به جمهوری اسلامی ایران یا هیچکس دیگری اجازه نخواهند داد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه را زیر پا بگذارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG