لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۸

فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ در کانون توجه کنفرانس فرمانداران آمریکا


فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ محور گفت‌وگوهای کنفرانس سالانه فرمانداران آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

برنامه هزار میلیارد دلاری مورد نظر پرزیدنت ترامپ برای بازسازی، ترمیم و تعمیر زیرساخت‌های فرسوده در آمریکا، از جمله هزاران پلی که ایالت‌های مختلف را به هم وصل می‌کنند، در کانون بحث و تبادل نظر کنفرانس سالانه فرمانداران ایالت‌های آمریکاست که از صبح روز شنبه در شهر واشنگتن آغاز به کار کرده است.

شمار میلیونی جامعه ایرانی تبارها، که بیشتر ساکن ایالت‌هائی پیشتاز در عرصه فناوری و کارآفرینی و خدمات پزشکی و درمانی هستند، گر چه در سال‌های اخیر همواره یکی از موضوع‌های مورد بحث و بررسی در کنفرانس فرمانداران بوده است، اما امسال با توجه به فرمان‌های مهاجرتی پرزیدنت ترامپ، به صحنه سیاست‌های اجرایی و برنامه‌های محلی ایالت ها نیز راه یافته است.

تری مک آلیف فرماندار ویرجینیا در این کنفرانس گفت «ما از تمام آزادی های بنیادین و حقوق مدنی در ویرجینیا دفاع می کنیم. ما جانب کسی را که در ایالات متحده است و از قوانین این کشور تبعیت می‌کند، رها نمی‌کنیم. آمریکا کشوری تشکیل شده از مهاجرین است و اولین گروه از آنها که در سال ۱۶۰۷ میلادی وارد خاک آمریکا شدند، به ویرجینیا آمدند. به همین دلیل به عنوان فرماندار این ایالت اطمینان می‌دهم که ما از تمام مهاجران، صرفنظر از نژاد، مذهب و یا محلی که از آن می آیند، حمایت می کنیم. چون همه ما مهاجریم.»

تام وولف فرماندار پنسیلوانیا نیز گفت «موضع ما کاملا روشن است. به خانواده مهاجری در فرودگاه فیلادلفیا گفته شده بود که نمی‌توانند وارد خاک آمریکا شوند، و آنها را به کشور مقصد برگردانده بودند. اما دو روز بعد آنها به آمریکا برگشتند و به همراه تقریبا پنجاه نفر از اعضای فامیل شان در آمریکا، در شهر الن تاون رسما از آنها استقبال کردیم. این نحوه رفتار با مهاجران با ارزش‌های آمریکا مغایر است. اخذ روادید آمریکا شامل دریافت اطلاعات زیادی از متقاضی است. اما وقتی کسی ویزای آمریکا را دریافت کرد، نمی‌توان آن را صرفا به این دلیل که در کشور بخصوصی متولد شده، باطل کرد. این خلاف قانون اساسی آمریکاست و نمی‌توان آن را نقض کرد.»

کیت براون فرماندار اورگان هم گفت «من از مهاجران و پناهجویان به آمریکا استقبال می‌کنم و دلم می‌خواهد همه درک کنند که ما یک ایالت فراگیر هستیم. می‌خواهم اطمینان دهم که اورگان هر کسی، از جمله مهاجران و پناهجویان فرصت دارند، از بهترین فرصت‌های زندگی استفاده کنند.»

جری براون فرماندار کالیفرنیا، یکی دیگر از ایالت‌های محل سکونت ایرانی تبارها پیشتر گفته است در نظر دارد ۴۳۷ میلون دلار را صرف اجرای برنامه های پیشگیری از وقوع سیلاب و ترمیم سد هایی کند، که اخیراً موجب تخلیه اجباری حدود ۲۰۰ هزار نفر از مردم این ایالت شد.

ملاقات و تبادل نظر فرمانداران با دونالد ترامپ رئیس جمهوری و وزیران کابینه او، و نیز دیدار با رهبران کنگره برای تصمیم گیری درباره برنامه هایی که دولت فدرال باید با کمک دولت‌های ایالتی به اجرا بگذارد – از جمله بیمه‌های درمانی، آموزش و پرورش، و امنیت مرزی - بخش دیگری از دستور کار این کنفرانس سه روزه است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید از این موضوع به عنوان نمونه‌ای کلاسیک یاد کرده است که کنگره باید بر اساس آن لایحه ترمیم و بازسازی زیرساختها را تصویب کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG