لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

دیدگاه| آمریکایی ها واقعیت توخالی جهانی شدن را می بینند


پرزیدنت ترامپ در سخنرانی سازمان ملل گفت جهانی شدن را قبول ندارد.
پرزیدنت ترامپ در سخنرانی سازمان ملل گفت جهانی شدن را قبول ندارد.

یادداشتی از کریستین وایتون در وبسایت فاکس نیوز

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ایران اخطار داد و نگرش خود را برای تحقق جهانی مبتنی بر کشورهای با حاکمیت مستقل که در صلح پیگیر منافع ملی شان هستند، تشریح کرد.

دونالد ترامپ در دومین سخنرانی اش در سازمان ملل متحد به تفاوت آشکار نگاه خود نسبت به «نظم بین المللی مبتنی بر قواعد» مورد نظر باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، پرداخت؛ تعبیری صرفا شاعرانه که واقعیت جهان را بازتاب نمی دهد.

طرفداران جهانی شدن عمده مخاطبان سازمان ملل را تشکیل می دهند. وقتی دونالد ترامپ در آغاز سخنرانی اش فهرستی از دستاوردهای اقتصادی محکم خود از جمله رشد سریع اقتصادی، استخدام کامل اقلیت ها و زنان و صعود بازار سهام را بر شمرد شماری از حاضران در مجمع خندیدند. اما آمریکایی های قدرشناس و آن هایی که در سراسر جهان آرزو دارند کاش رهبران شان از الگوی ترامپ تبعیت کنند، نمی خندند.

ترامپ همچنین نشان داد ایالات متحده به دنبال سیاست خارجی است که مداخله جویانه نیست، اما فعالانه منافع ملی حیاتی ما را مانند دیگر کشورهای مستقل دنبال می کند.

ترامپ به منتقدان گفت که در حوزه تجارت آزاد به دنبال بستن درهای کشور نیست بلکه توافقی منصفانه و متقابل را می خواهد.

مفاهیم پایه ای حاکمیت ملی و پرهیز از مداخله جویی ستون های بنیادی دکترین ترامپ هستند. آن چه نیروهای پیشرو به عنوان ملی گرایی و عوامگرایی رد می کنند در واقع بازگشت به حاکمیت ملی یک کشور دموکراتیک است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG