لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۲

بهبود وضع دلار در بازار اقتصاد


به گزارش خبرگزاریها ارزش برابری دلاردر برابر ارزهای خارجی افزایش یافته است، در حالی که قیمت طلا در آمریکا از آغاز سال ۲۰۱۴ تاکنون به پایین ترین حد رسیده است.

فیلیپ ستریبل، از دلالان شرکت آر.جی اوبرین، به خبرگزاری رویترز گفته است که اطمینان دارد بانک مرکزی آمریکا رویکردش را عوض خواهد کرد، زیرا «اقتصاد جهانی بهبود پایداری را تجربه کرد و این وضع باید ادامه یابد.»

یک گزارش وال استریت جورنال نیز پیشتر گفته بود که بانک مرکزی آماده است تا برای دومین بار در ۶ هفته اخیر، برنامه خرید سهام خود را کاهش دهد.

کمیته سیاست گذاری فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) قرار است ۲۸ و ۲۹ ژانویه تشکیل جلسه دهد.

بانک مرکزی آمریکا ماه پیش خرید ماهانه خزانه داری را به ۷۵ میلیارد دلار کاهش داد. این رقم قبل از آن ۸۵ میلیارد دلار بود.

قیمت طلا نیز یک درصد سقوط کرد که در سال جاری میلادی بی سابقه است. روز دوشنبه قیمت طلا از نیمه دسامبر تاکنون به بالاترین میزان رسیده بود.

روز سه شنبه شاخص صنعتی داو جونز، حدود نیم درصد سقوط کرد. شاخص استاندارد اند پور هفت صدم درصد رشد کرد و نزدک بیش از ۴۰ صدم درصد افزایش یافت

سهام اروپا نیز در پنج سال و نیم گذشته در روز سه شنبه به بالاترین حد رسید که ناشی از تزریق پول به بازارهای پولی و کاهش نگرانی درباره سقوط اعتبار بود.

روز سه شنبه پس از آن که بانک مرکزی چین ۲۵۵ میلیارد یوان (۴۲ میلیارد دلار) وارد نظام مالی آن کشور کرد، نرخ بازار پولی چین کاهش یافت و دلار آمریکا قوی تر ظاهر شد و به بیش از ۱۰۴ ین ژاپن رسید.

لیره ترکیه در روز سه شنبه به کمترین میزان در مقابل دلار آمریکا رسید. رویترز می نویسد رسوایی های ناشی از فساد دولتی در ترکیه اعتماد سرمایه گذاران را کاهش داده است. کسری فراوان ترکیه که به شدت وابسته به سرمایه گذاری خارجی است نشان دهنده آسیب پذیری زیاد اقتصاد ترکیه در مقابل قطع مشوق های بانک مرکزی آمریکا است.

در این میان، نفت خام برنت، هفت دهم درصد افزایش یافت و همزمان با پیش بینی افزایش تقاضای نفت در سال جاری در سایه بهبود اقتصاد، به بشکه ای ۱۰۷.۰۹ دلار رسید.

XS
SM
MD
LG