لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

«جینا هسپل» گزینه مدیریت سی آی ای، یک مدیر جاسوسی با تجربه است


سی بی اس نیوز در گزارشی نوشت: «جینا هسپل»، گزینه مدیریت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، و نخستین زن انتخاب شده برای این مقام، یک مدیر جاسوسی با سابقه است که زمانی یک زندان سی آی ای در تایلند زیر نظر او اداره می شد. در این زندان که محل نگهداری مظنونین تروریست بود بازجویی ها مانند «القای حس غرق شدن» یا «غرق مصنوعی» انجام می گرفت.

مایک پامپئو، مدیر سی آی ای، در ۲ فوریه ۲۰۱۷ جینا هسپل را به قائم مقامی سی آی ای منصوب کرده بود. هسپل تجربه ای گسترده در ماموریت های خارجی دارد از جمله در چند نقطه رییس دفاتر خارجی سی آی ای بوده است. او در واشنگتن مدتی معاون مدیر سرویس مخفی ملی و معاون مدیر سرویس مخفی ملی در حوزه اطلاعات خارجی و اقدامات پنهانی بوده است.

هنگامی که مایک پامپئو، جینا هسپل را به عنوان معاون خود معرفی کرد، گمانه زنی هایی حاکی از این صورت گرفت که این ارتقاء مقام نشانه ای از استفاده دوباره روش های شدید بازجویی در بازداشتگاه ها است.

مقام های کنونی و پیشین اطلاعاتی آمریکا می گویند هسپل مدت کوتاهی مسول یک زندان مخفی سی آی ای بود که ابو زبیده و عبدالرحیم النشیری متهمین تروریست در آن در سال ۲۰۰۲ هدف غرق مصنوعی قرار گرفته بودند.

جینا هسپل همچنین در انجام دستور نابودی ویدئوهای استفاده از غرق مصنوعی در بازجویی ها نقش داشت. این دستور تحقیقاتی طولانی از سوی وزارت دادگستری را در پی داشت که بدون ایراد اتهام علیه کسی به پایان رسید.

یک سخنگوی سی آی ای درباره معرفی جینا هسپل می گوید: «این انتصاب صرفا درباره گماشتن بهترین شخص برای این کار است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG