لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۵۰

سرخط خبرها

رئیس جمهوری آمریکا در بریتانیا با صدراعظم آلمان دیدار کرد

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان (راست) و دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسم هفتادوپنجمین سالگرد نبرد نورماندی در پورتموث بریتانیا - ۱۵ خرداد ۱۳۹۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که به بریتانیا سفر کرده است، روز چهارشنبه ۱۵ خرداد با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار کرد.

به گزارش رویترز، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت دو طرف در این دیدار ۱۰ دقیقه‌ای درباره اوضاع لیبی و غرب آفریقا گفت‌وگو کردند.

به گفته او، آنها همچنین موافقت کردند در نشست آتی سران گروه۲۰، که قرار است ماه جاری میلادی در ژاپن برگزار شود، بیشتر صحبت کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

وزیر خارجه آمریکا و امیر قطر درباره تحولات منطقه و اقدامات بی‌ثبات کننده ایران گفت و گو کردند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، تلفنی با شیخ تمیم بن احمد آل ثانی، امیر قطر، درباره مسائل منطقه گفت و گو کرد.

بنا به اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو و امیر قطر درباره روابط دوجانبه، تحولات اخیر منطقه و اقدامات بی‌ثبات کننده ایران تبادل نظر کردند.

ایالات متحده، رژیم جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین حامی تروریسم و اقدامات آن در منطقه را موجب بی ثباتی می داند. دولت آمریکا در آخرین اقدام در جهت مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران تحریم های جدیدی را در رابطه با صنایع نفت و پتروشیمی ایران وضع کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد: تا زمانی که رژیم ایران از درآمدهای نفت و پتروشیمی برای تامین مالی فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود استفاده کند، ما هر فرد و نهادی که این فرایند را تسهیل کند تحت تحریم قرار خواهیم داد.

مایک پمپئو در ادامه تاکید کرده است که رژیم جمهوری اسلامی ایران یا باید فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود را در منطقه و جهان متوقف کند، یا آن که با فشار تحریم‌های اقتصادی بزرگتر و انزوای دیپلماتیک بیشتر مواجه خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برخی از جزئیات طرح ۸۰ صفحه‌ای دولت آمریکا برای صلح خاورمیانه

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، طرح صلح خاورمیانه را روز سه شنبه ۸ بهمن، رونمایی کرد. این طرح خواستار یک راه حل دو کشوری، از جمله کشور اسرائیل و کشور «آینده» فلسطینی می شود.

طبق این طرح، فلسطینی ها باید به یک سری شاخص ها برسند تا بتوانند به کشور فلسطینی، دست یابند. این شاخص ها از جمله ریشه کن کردن تروریسم، پایان دادن به سیاست دادن پول به خانواده های تروریست ها و اجرای گام هایی در ارتباط با آزادی بیان و اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد می شود.

طرح صلح خاورمیانه دولت ترامپ ۸۰ صفحه دارد. در این طرح، اورشلیم پایتخت یکپارچه اسرائیل خواهد بود. در منطقه اورشلیم شرقی، فلسطینی ها یک پایتخت برای کشور آینده فلسطینی خواهند داشت.

فلسطینی ها و اسرائیلی ها لازم نیست طبق این طرح خانه های خود را ترک کنند.

این طرح همچنین یک دوره گذار برای تشکیل کشور فلسطینی را در نظر گرفته است تا امنیت اسرائیل حفظ شود.

خبرگزاری رویترز نوشته است که به گفته مقامات ارشد، آمریکا شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری را به رسمیت می شناسد.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، ۵۰ میلیارد دلار در کشور آینده فلسطینی سرمایه گذاری خواهد شد.

یک میلیون شغل فلسطینی در ده سال بعد ایجاد خواهد شد و فلسطینی ها از کمک های خارجی بی نیاز می شوند. رئیس جمهوری آمریکا گفت متوقف کردن فعالیت های مخرب حماس و جهاد اسلامی شامل طرح صلح می شود.

اسرائیل همچنین برای یک دوره چهار ساله ساخت و سازها در اراضی را متوقف می کند تا در این مدت فلسطینی ها بتوانند طرح صلح را مطالعه و در مورد کشور آینده فلسطینی رایزنی کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کدام کشورها در مراسم رونمایی از طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه حضور داشتند

سخنرانی روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید

در حالیکه کاخ سفید و میهمانان آن، بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز برای رونمایی از طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه حاضر می شدند، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که نمایندگانی از کشورهای منطقه نیز در این مراسم حضور دارند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه ۸ بهمن در سخنان خود اعلام کرد که سفیران کشورهای امارات متحده عربی، عمان و بحرین در واشنگتن دی سی در رونمایی از طرح صلح موسوم به «معامله قرن» در کاخ سفید حضور دارند.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن گروهی را برای تهیه طرح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» مامور کرد و روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی درباره آن دیدار کرد.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سوی او از سه سال پیش مامور شد تا گفتگوهای صلح را پیش ببرد. رئیس جمهوری آمریکا یکبار درباره او گفته بود جز کوشنر کسی نمی‌تواند گفت‌وگوهای صلح را به نتیجه برساند.

با اینکه در سال اول مذاکرات، علاوه بر اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها نیز در مذاکرات بودند اما بعد از اینکه رئیس جمهوری آمریکا، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، آنها حاضر به ادامه مذاکرات نشدند.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی در کاخ سفید دیدار کرد. او درباره طرح صلح خاورمیانه گفت: این طرحی است که به صلح در خاورمیانه کمک می‌کند.

وی با تاکید بر این که صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد گفت که بسیاری از کشورهای عربی هم این طرح را می‌پسندند و از حمایت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش اعضای جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا به طرح صلح پرزیدنت ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهارسال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

در زیر نگاهی به برخی از واکنش اعضای کنگره داریم:

تد کروز

تد کروز، نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس در سنای آمریکا در واکنش به رونمایی از طرح صلح خاورمیانه از سوی پرزیدنت ترامپ گفت: این گامی بسیار مهم از سوی دولت است.

سناتور کروز روز سه‌شنبه هشتم بهمن در پیامی در توئيتر گفت: با همراهی حمایت عمومی از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و بنی گانتز رقیب انتخاباتی او، این یک پیش‌نشانه از حمایت کشورهای عرب است.

سناتور کروز افزود: امیدواریم مقام‌های فلسطینی‌ هم به میز مذاکره بیایند و صلحی ماندگار را رقم بزنند.

تام کاتن

تام کاتن نماینده جمهوریخواه ایالت آرکانزاس در سنای آمریکا در واکنش به طرح صلح خاورمیانه پرزیدنت ترامپ گفت: من از پرزیدنت بابت این کار قدردان هستم که طرحی ارائه داده که وضعیت آینده دولت یهودی و اسرائیل را همزمان با صلحی پایدار میان اسرائیل، فلسطینی‌ها و جهان عرب دنبال می‌کند.

لیندزی گراهام

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه ، نیز درباره طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه در توئیتر نوشت: دولت پرزیدنت ترامپ جناح های عمده سیاسی در اسرائیل را پشت ایده راه حل دو کشوری متحد کرده است که امنیت اسرائیل را تضمین می کند و منجر به افزایش هزار درصدی کیفیت زندگی مردم فلسطین خواهد شد.

او اضافه کرد: این طرح به اسرائیلی‌ها امنیت تضمین شده لازم و به فلسطینی ها حاکمیت سیاسی و دولت مستقل ارائه می دهد.

لی زلدین

لی زلدین، نماینده جمهوریخواه ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان در واکنش به رونمایی از طرح صلح خاورمیانه از سوی پرزیدنت ترامپ گفت که این پیشرفتی بزرگ است و باید آن را دنبال کرد.

آقای زلدین در توئیتر گفت: دیدگاه پرزیدنت برای صلح یک راه مهم به صلح است که آینده‌ای امن و با ثبات برای خاورمیانه به ارمغان می‌آورد و با حسن نیت، اولویت‌های اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را در نظر گرفته است.

سناتور لیهی

پاتریک لیهی، نماینده دموکرات ایالت ورمونت در سنای آمریکا در واکنش به اعلام طرح صلح خاورمیانه از سوی پرزیدنت ترامپ، این طرح را با واقعیت سازگار ندانست.

سناتور لیهی با صدور بیانیه‌ای نوشت: طرح پرزیدنت ترامپ که همچنین طرح نتانیاهو هم هست، اختلاف‌ها را عمیق‌ کرده و امید به رسیدن به صلحی با تشکیل دو حاکمیت اسرائیل و فلسطینی را کمرنگ می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش «دنیس راس» به رونمایی از طرح صلح پرزیدنت ترامپ؛ مخالفت فلسطینی ها همیشگی نیست

دنیس راس، نماینده سابق آمریکا در امور خاورمیانه در واکنش به رونمایی از طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه گفت که مخالفت فلسطینی ها با این طرح همیشگی نخواهد بود.

دنیس راس سه شنبه ۸ بهمن در گفتگو با صدای آمریکا با بیان اینکه تا اسرائیل و فلسطینی ها به عنوان دو طرف دعوا توافق نکنند، صلحی در کار نخواهد بود، افزود: اسرائیل طبعا آماده پذیرش طرح است و فلسطینی ها هم قبل از دیدن طرح آن را رد کرده اند، البته این رد کردن طرح برای همیشه نیست.

آقای راس توضیح داد: تصور می‌کنم این نظر فلسطینی ها بستگی زیادی به نظر رهبران کلیدی عرب دارد. اگر این رهبران بگویند که طرح جدی است اما سوالاتی درباره آن دارند، این جهت‌گیری بر روانشناسی آن اثر می گذارد.

به گفته او، این در مورد برخی کشورهای اروپایی هم صدق می کند. فلسطینی ها معتقدند بزرگترین دستاوردشان حمایت بین‌المللی از آرمان آنهاست. رد این طرح نمی‌تواند در برابر جدی تلقی کردن آن توسط برخی از رهبران عرب و برخی از کشورهای اروپایی چندان دوام بیاورد.

به اعتقاد دنیس راس، اگر رهبران عرب در برابر رد شدن طرح از سوی پرزیدنت محمود عباس سکوت کنند، نشان می‌دهد که از عملکرد عباس حمایت نمی‌کنند و ممکن است جا برای مانور وجود داشته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهارسال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سه سال پیش روی این طرح کار کرده بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که در مراسم رونمایی از این طرح در کاخ سفید حضور داشت، از این طرح استقبال کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پاسخ کاربران توئیتر به درخواست حسن روحانی برای شرکت در انتخابات: رای بی رای

گرافیتی عدم شرکت در انتخابات - دیوار - تهران

حسن روحانی رئیس جهوری اسلامی ایران در سخنرانی اخیر خود به رد صلاحیت‌های گسترده اشاره کرد اما با این حال، از مردم ایران خواست با این شرایط در انتخابات شرکت کنند. درخواستی که با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. به ویژه تعداد زیادی از کاربران ایرانی در توئیتر در پاسخ به این گفته رئیس جمهوری اسلامی ایران که گفته بود: « گله هم دارید، پای صندوق رأی بیایید» از هشتگ‌های «رای_بی‌رای» ، «رای_نمیدهم» و «انگشت_در_خون» استفاده کردند.

یکی از پاسخ‌هایی که در توییتر بسیار مورد توجه قرار گرفت، روایت دختری بود که از بازداشت و شلاق خوردن به جرم حضور در ماشین دوست پسرش در سفر به شمال نوشته و تاکید کرده است که از آن زمان رای نداده و باز هم رای نخواهد داد.

گرافیتی‌های دعوت به عدم شرکت در انتخابات هم زیاد توییت شد:

برخی هم از یک متن واحد استفاده کرده و گفته بودند حتی اگر شروطی مثل استعفای رهبر جمهوری اسلامی هم محقق شود باز در انتخابات شرکت نخواهند کرد:

همچنین اشاره به کشتار معترضان در اعتراضات آبان ماه و سرنگون کردن هواپیمای مسافربری با شلیک موشک سپاه بسیار پرطرفدار بود:

اینها نمونه‌هایی از واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به درخواست حسن روحانی بود. درخواستی که مشابه آن را پیش از این سید علی خامنه‌ای هم مطرح کرده بود.

رهبر جمهوری اسلامی در خرداد ۱۳۹۲ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گفته بود حتی کسانی که حامی نظام نیستند در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند.

او پس از انتخابات، حرف خود را عوض کرد و با مصادره تعداد رای دهندگان در انتخابات به نفع خود و نظام گفت منظورش این بوده که مخالفان نظام رای بدهند، نه این که مخالفان نظام کاندیدا شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: طرح پرزیدنت ترامپ راهی برای دستیابی به صلح ماندگار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها است

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به رونمایی از طرح صلح خاورمیانه از سوی پرزیدنت ترامپ گفت: این یک گام شجاعانه و بزرگ دیگر از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای رسیدن به صلحی ماندگار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها است.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه هشتم بهمن و در پیامی چند قسمتی در توئیتر گفت: این طرح امنیت و حفاظت اسرائیل را تضمین می‌کند و راهی واقع‌گرایانه به تشکیل حکومت فلسطینی با برخورداری از صیانت ملی و حق حکومت بر خود است.

این طرح اورشلیم را پایتخت اسرائیل نگه داشته و القدس را به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته که بخش‌هایی از اورشلیم شرقی را در بر می‌گیرد.

تمامی بناهای مقدس قابل دسترسی برای زیارت و عبارت است و اداره و نگهداری آن با حرم‌الشریف/خادمان معبد است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طرح صلح خاورمیانه | منشه امیر: پرزیدنت ترامپ می‌خواهد نزاع صدساله فلسطینی اسرائیلی پایان دهد

منشه امیر، کارشناس خاورمیانه، سخنان پرزیدنت ترامپ در جریان رونمایی از طرح صلح موسوم به «معامله قرن» را دارای دو نکته بسیار مهم دانست.

آقای امیر روز سه شنبه ۸ بهمن به صدای آمریکا گفت که نکته نخست سخنان پرزیدنت ترامپ این بود که او گفت باید به نزاع فلسطینی اسرائیلی که بیش از یکصد سال ادامه داشته است، پایان داده شده و منطقه امن و آرام شود.

نکته مهم دیگر این بود که پرزیدنت ترامپ گفت باید چنان صلحی در این منطقه که مهد ادیان بوده برقرار شود که پیروان همه ادیان بتوانند به طور آزاد از اماکن مقدس خودشان زیارت کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهارسال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سه سال پیش روی این طرح کار کرده بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که در مراسم رونمایی از این طرح در کاخ سفید حضور داشت، از این طرح استقبال کرد.

دو نکته مهم سخنرانی پرزیدنت ترامپ چه بود؛ پاسخ منشه امیر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوید ماکوفسکی: بهترین سناریو برای طرح صلح پرزیدنت ترامپ، موضع‌گیری مستقل کشورهای عرب است

دیوید ماکوفسکی، رئیس طرح عرب-اسرائیلی انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک در واکنش به طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه گفت سناریوی مطلوب برای این طرح، موضع گیری مستقل کشورهای عرب است.

آقای ماکوفسکی سه شنبه ۸ بهمن در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که پرزیدنت ترامپ امیدوار است آن دسته از کشورهای عرب که پیشتر از مواضع فلسطینی ها حمایت می‌کردند، این بار یک موضع مستقل اتخاذ کنند.

او با بیان این که این کشورها احتمالا در گفت و گوهای بی‌سر و صدا در این زمینه نشانه‌های مثبتی بروز داده باشند، گفت که این امید وجود دارد که کشورهای عرب حمایت شایسته‌ای از این طرح بکنند و بگویند که این آغاز مثبتی است و اکنون وظیفه توافق بر سر جزئیات آن بر دوش دو طرف قرار دارد.

به گفته دیوید ماکوفسکی، اتخاذ موضع مستقل توسط کشورهای عرب سناریوی مطلوبی است؛ چرا که در طرف مقابل محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، قرار دارد که می‌خواهد کاری کند اعراب بگویند این طرح بسیار بدی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن طی مراسمی از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهار سال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ، از سه سال پیش روی این طرح کار کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که در مراسم رونمایی از این طرح در کاخ سفید حضور داشت، از این طرح استقبال کرد.https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیلی آیلیش نوجوانی که با دریافت پنج جایزه گِرمی یک‌شبه ره صد ساله طی کرد

در شصت و دومین مراسم اعطای جوایز موسیقی گِرمی، بیشتر از هر کس، نام «بیلی آیلیش» در رسانه ها مطرح شد؛ دختر ۱۸ ساله ای که پنج جایزه گرمی از جمله در چهار بخش مهم و اصلی به خانه برد. آنچه بسیاری از هنرمندانی که دهه‌هاست در عرصه موسیقی فعال هستند نیز ممکن است هرگز به آن دست پیدا نکنند.

در واقع، این خواننده نوجوان، دومین هنرمند در تاریخ گرمی است که هر چهار جایزه را در یک شب درو می کند. برای بسیاری این پرسش پیش آمد که چطور این خواننده موسبز با آبنبات در دهان و عینک آفتابی اینطور رکوردشکن می شود؟

«بیلی آیلیش»، بیشتر موفقیت خود را مدیون هوادارانش است. او در اینستاگرام بیش از ۵۰ میلیون دنبال‌کننده دارد و در واقع فرقه‌ای تشکیل داده که او را به خاطر شیوه لباس پوشیدن و همینطور رویکرد متفاوتش به موسیقی ستایش می‌کنند. از همین رو، او پیش از آنکه در مراسم گرمی بدرخشد هم ستاره‌ای موفق بود؛ خواننده ای که ۱۲ ترانه از ۱۴ اثر آلبومش به نام «وقتی می خوابیم کجا می رویم» به ۱۰۰ ترانه پرشنونده و محبوب جدول بیلبورد راه پیدا کرد.


تنها موفقیت تجاری نبود که پنج جایزه گرمی در دست «بیلی آیلیش» ۱۸ ساله گذاشت. آلبومش هم نقدهای مثبت زیادی دریافت کرد.

روابط عمومی، یکی دیگر از دلایل موفقیت شگفت انگیز «بیلی آیلیش» است. حضور او در رسانه‌های مختلف در جلب نظر اعضای آکادمی علوم و هنرهای ضبط که برنده‌های گرمی را انتخاب می کند بی تأثیر نبوده است. «بیلی آیلیش» در عین حال بسیار پرانرژی و شوخ طبع است.

بیلی آیلیش، با موسیقی‌اش نه تنها نسل جوان را جذب می کند بلکه به مخاطب قدیمی هم گوشه چشمی دارد و توجه آنها را به خود جلب می کند. هر چند مدل لباس پوشیدن و موهای «بیلی آیلیش»، نامتعارف است اما ترانه‌هایش و پیامی که از طریق آنها منتقل می کند به پدرها و مادرها اطمینان خاطر می دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

استقلال حریف قطری را پنج تایی کرد؛ شهرخودرو در ضربات پنالتی صعود کرد

در ادامه مسابقات مرحله پیش گروهی جام باشگاه‌های آسیا، استقلال با غلبه بر الریان قطر به مرحله گروهی صعود کرد.

استقلال در قطر با پنج گل حریف را شکست داد، مهدی قائدی و ارسلان مطهری هر کدام دوبار و شیخ دیاباته یک بار گلزنی کردند.

استقلال پیش از این، نماینده کویت را با سه گل شکست داده بود. این بازی پس از اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل شرایط ناامن ایران، میزبانی استقلال را لغو کرد، در امارات متحده عربی برگزار شد.

استقلال در حالی به مرحله گروهی صعود کرد که تیم‌های ایرانی در دور رفت قادر به میزبانی از رقبا نیستند و باید مسابقات خود را خارج از کشور برگزار کنند.

با شکست الریان، استقلال با الوحده امارات، الشرطه (پلیس) عراق و برنده بازی الاهلی عربستان و استقلال تاجیکستان همگروه می شود.

استقلال پس از جدایی آندرا استراماچونی سرمربی موفق ایتالیایی خود که به دلیل عدم دریافت دستمزدش از ایران رفت، فرهاد مجیدی را به عنوان مربی برگزید.

آندرا استراماچونی
آندرا استراماچونی

پیروزی‌های پرگل استقلال در دو بازی اخیر در مرحله پیش گروهی، طرفداران این تیم را به درخشش در مسابقات آینده امیدوار کرده است.

در دیگر مسابقه مرحله پیش گروهی، شهرخودروی مشهد در ضربات پنالتی، السیلیه قطر را شکست داد و این تیم ایرانی نیز به مرحله گروهی جام باشگاه‌های آسیا رسید.

به این ترتیب امسال هر چهار نماینده فوتبال ایران از جمله پرسپولیس و سپاهان اصفهان در این رقابت‌ها حاضر خواهند بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طرح صلح خاورمیانه | نوری‌زاده: فلسطینی ها انتظار دارند آمریکا و اسرائیل حقوقشان را به رسمیت بشناسند

علیرضا نوری‌زاده، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی درباره طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه معتقد است که در مورد این طرح باید دید چقدر اسرائیل آمادگی به رسمیت شناختن حقوق فلسطینی‌ها را دارد.

آقای نوری‌زاده سه شنبه ۸ بهمن در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که با توجه به بحران در روابط ایران و کشورهای عربی فضای مناسبی برای به نتیجه رسیدن طرح صلح فلسطینی‌ها و اسرائیل فراهم است، ولی باید دید که چقدر این طرح صلح حقوق فلسطینی‌ها را به رسمیت میشناسد.

او معتقد است که «فلسطینی‌ها به ویژه پس از انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، آمریکا را یک واسطه بی‌طرف نمی‌دانند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهارسال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سه سال پیش روی این طرح کار کرده بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که در مراسم رونمایی از این طرح در کاخ سفید حضور داشت، از این طرح استقبال کرد.
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رونمایی از طرح صلح خاورمیانه؛ پیشنهاد پرزیدنت ترامپ به فلسطینی‌ها برای پیوستن به طرح او

نخست وزیر اسرائیل نیز در کنار رئیس جمهوری آمریکا در این مراسم حضور داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۷ بهمن، در حالیکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنار او حضور داشت، گفت: زمان رسیده که مسلمانان خطای گذشته خود را تکرار نکرده و حاکمیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند. این همه خونریزی بیهوده از آن زمان راه افتاده و فلسطینی‌ها نیروی پیاده این درگیری منطقه‌ای بودند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: زمان پایان دادن سریع آن فرا رسیده است. آمریکا حاضر به همکاری با همه است و خیلی از کشورها دیگر هم همین طور و من با خیلی حرف زده‌ام و درصد حمایتی که امروز صبح گرفتم، بی‌سابقه بوده از جمله بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و همه، گفتند هرچه لازم است انجام می‌دهند.

پرزیدنت ترامپ گفت: امروز اسرائیل گام بزرگی به سمت صلح برمی‌دارد. مردم جوان در سرتاسر خاورمیانه آماده آینده‌ای با امید بیشتر هستند و سران کشور منطقه می‌دانند تروریسم و اسلامگرایان افراطی تهدیدی برای همه هستند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: با نخست وزیر و بنی گانتز از حزب آبی و سفید دیدار کردم و هر دو از این هدف حمایت کردند که اسرائیل به دنبال صلح است و این صلح از راه سیاسی پیش خواهد رفت. در اولین سفر به عنوان پرزیدنت به سرزمین مقدس اسرائیل رفتم و از دیدن چنین سرزمین پیشرفته‌ای شگفت‌زده شدم.

پرزیدنت ترامپ گفت: اسرائیل مرکز دموکراسی و پیشرفت و امید در خاورمیانه است. او افزود: فلسطینی‌ها هم باید زندگی بهتری داشته باشند و همگی در چرخه افراط‌گرایی و تروریسم گیر کرده‌اند.

فلسطینی ها

رئیس جمهوری آمریکا گفت: تلاش کردیم راهی پیدا کنیم که قدرتمند باشد. با محمود عباس در کاخ سفید هم دیدار کردم. تمامی دولت‌های قبلی از لیندون جانسون به بعد همه این کار را کرده‌ و ناکام مانده‌اند. ولی من برای این رئیس جمهوری شده‌ام که گامی بزرگ را دنبال‌کنم.

پرزیدنت ترامپ افزود: رسیدن تا این جا کار سخت و طاقت‌فرسایی بود. در گذشته حتی برنامه‌هایی با بهترین نیت، جوابگو نبوده ولی به کسی که در حوزه تجارت کار کرده، می‌دانم برای مسائل پیچیده باید دستاوردهایی ملموس در دست باشد.

او گفت: اسرائیل امروز یک گام خیلی بزرگ به سمت صلح برمی‌دارد. بنیامین نتانیاهو به من گفت و ژنرال گانتز هم همین طور موافقت کرده‌اند که وارد گفت‌وگو با فلسطینی‌ها شوند. ما حمایت کافی را از هر دو حزب داریم و از همه مردم اسرائیل. همه خواهان رسیدن به صلح هستند.

ویژگی های طرح جدید

پرزیدنت ترامپ خطاب به نتانیاهو افزود: این نخستین بار است که اسرائیل اجازه داده نقشه‌ای منتشر شود. این یک گام خیلی بزرگ و بی‌سابقه است. سپاس از شما که گذاشتید چنین گام بزرگی به پیش رو برداشته شود. ما آدم‌های قدرتمندی این جا داریم که می‌توانند انجام دهند.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: کمیته مشترکی با اسرائیل تشکیل می‌دهیم که قدم‌ها را برداشته و رسمیت آن را خیلی زود قابل دسترس کنند. وقتی شرایط برای برخورداری دولت از جمله عقب زدن تروریسم به دست آمد، فلسطینی‌‌ها می‌توانند دولت خود را داشته باشند.

پرزیدنت ترامپ گفت: در این اورشلیم، قسمت نشده و پایتخت اسرائیل باقی می‌ماند. این کار را را پیشتر و با انتقال سفارت آمریکا به آن‌جا انجام دادم. آمریکا حاکمیت آن بخش از دولت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد. ایجاد دو دولت مستقل باعث پایین آوردن خطر اسرائیل نمی‌شود. صلح نیازمند مدارا است ولی ما امنیت اسرائیل را کنار نمی‌گذاریم.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: من بیشترین کارها را برای اسرائیل کرده‌ام. انتقال سفارت به اورشلیم، به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان برای اسرائیل و خروج از آن توافق فاجعه‌بار اتمی با ایران. از این رو منطقی است که من برای فلسطینی‌ها هم کارهایی بکنم که نیاز هم دارند و منصفانه خواهد بود. من می‌خواهم این توافق خوبی برای آن‌ها هم باشد. این فرصتی برای فلسطینی‌ها است که بتوانند دولت مستقل خود را داشته باشند. این آخرین فرصت آن‌ها خواهد بود. ما تیمی داریم که عاشق اسرائیل و آمریکا هستند. همه می‌خواهند هر دو طرف عالی عمل کنند. خیلی سپاس می‌گویم از مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده.

پایتخت فلسطینی‌ها در اورشلیم

پرزیدنت ترامپ گفت: فلسطینی‌ها ناامید از پیشنهادهایی هستند که عملی نشده ولی از ناکامی‌های گذشته باید گذر کنیم. ما در دولت مستقل فلسطینی‌ هم سفارت باز خواهیم کرد. هیچ فلسطینی از خانه خود بیرون رانده نخواهد شد. اسرائیل با پادشاه اردن کار می‌کند تا تمامی مسلمانان بتوانند به مسجد الاقصی دست داشته باشند. گام مهمی است. ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در سرزمین فلسطینی می‌شود و همه می‌خواهند چنین چیزی اتفاق بیافتد. و از همسایگان گرفته تا دیگران همه می‌خواهند آن کار انجام شود. درصد فقر آن‌ها کم می‌شود و تولید ناخالص ملی آن‌ها بالا می‌رود. تصویر ما چرخه نیازمندی فلسطینی‌ها به صدقه و کمک خارجی را از بین می‌برد چرا که مردم خیلی توانایی هستند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: فلسطینی‌ها می‌توانند با غرور ملی، صاحب سرنوشت خود باشند و از آن‌ها می‌خواهیم. باید به حقوق بشر احترام گذاشته، نظام مالی خود را پاکیزه نگه دارند و حماس و جهاد اسلامی را کنار گذاشته و هرگونه پاداش دادن به تروریست‌ها را متوقف کنند.

پرزیدنت ترامپ افزود: دیدگاه من به فلسطینی‌ها اجازه می‌دهد برخیزند و با چالش خود روبرو شوند. برای محمود عباس نامه نوشتم. به محمود عباس گفتم اگر راه صلح را اختیار کنید، از همه راه ممکن به شما کمک کرده و با شما خواهیم بود. این برنامه جوابگو خواهد بود. پاسخ شما به این طرح نشان می‌‌دهد چقدر آماده هستید که نماینده واقعی مردم فلسطین باشید.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: پیشتر گفتم تمامی ملت‌های متمدن یک خواسته دارند که در صلح باشند. ما باید از جوانان در منطقه حمایت کرده و برای آن‌ها آینده‌ای بهتر رقم بزنیم. با سپاس از شجاعت نیروهای آمریکایی خلافت حکومت اسلامی به طور کامل و ۱۰۰ درصدی از بین رفته و رهبر وحشی آن‌ها البغدادی حالا مرده است.

درباره ایران و سلیمانی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید گفت: رژیم ایران منزوی و تنها شده و ما قاسم سلیمانی که یکی از بزرگترین تروریست‌های جهان بود را از بین بردیم. او می گفت برای دسترسی به اورشلیمی آزاد، باید با اسرائیل وارد جنگ شویم. حقیقت این است که اورشیلم حالا آزاد شده و مکانی امن و باز و برای همه است. زمان آن رسیده که مسلمانان خطای گذشته خود را تکرار نکرده و حاکمیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند.

پرزیدنت ترامپ گفت: رژیم ایران منزوی و تنها شده و ما قاسم سلیمانی که یکی از بزرگترین تروریست‌های جهان بود را از بین بردیم. سلیمانی با رئیس حزب‌الله بود و فکر نمی‌کنم به فکر انجام کارهای خوبی بودند.

پرزیدنت ترامپ گفت: خیلی مسلمانان هستند که هنوز الاقصی را دیدار نکرده‌اند. طرح من این شرایط را عوض می‌کند. تمامی بشریت باید بتواند افتخارهای سرزمین‌های مقدس را ببینند. این نمادها نباید مایه جنگ باشند که باید مایه افتخار و همکاری باشند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: از عمان، بحرین و امارات متحده عربی برای کار زیاد آن‌ها و فرستادن سفیران خود به مراسم امروز قدردانی می‌کنم.

پرزیدنت ترامپ در پایان گفت: همکاری آمریکا در منطقه هیچ وقت به اندازه اکنون قدرتمندانه نبوده و اتحاد ما با اسرائیل هیچ‌گاه به قدرت امروز نبوده است. ما می‌توانیم روزی دیگری در خاورمیانه رقم بزنیم. خیلی‌ها از اول با ما بوده‌اند. همه می‌گویند این سخت‌ترین معامله است. خیلی سخت است ولی باید آن را انجام دهیم و به بشریت مدیون هستیم که آن را انجام دهیم.

نسخه کامل این سخنرانی را با ترجمه همزمان از فیسبوک صدای آمریکا دنبال کنید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش‌ها به طرح آمریکا برای صلح در خاورمیانه؛ استقبال بریتانیا و امارات، مخالفت فلسطینی‌ها

دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو در کاخ سفید

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی ظهر سه‌شنبه ۸ بهمن از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد. براساس طرح آمریکا، دو کشور اسرائیل و فلسطین به رسمیت شناخته می‌شوند. پرزیدنت ترامپ گفت فلسطینی‌ها چهارسال فرصت دارند تا به کشور مطلوب خود برسند.

طرح صلح دولت آمریکا برای فلسطینی ها و اسرائیلی ها، پیش از رونمایی از آن و پس از اعلام رسمی آن، واکنش هایی را در پی داشت.

به نوشته جروزالم پست، سخنگوی دفتر بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت طرح صلح خاورمیانه می تواند یک گام مثبت باشد. او این سخنان را پس از گفتگوی تلفنی جانسون با دونالد ترامپ اعلام کرد.

سفیر امارات در آمریکا نیز گفته است کشورش قدردان تلاش های آمریکا برای توافق میان اسرائیل و فلسطینی ها است. در بخشی از اظهارات سفیر امارات آمده است این یک ابتکار جدی است که به بسیاری از مسائل سال های قبل رسیدگی می کند.​

پادشاهی عربستان سعودی از تلاش های دولت پرزیدنت ترامپ ایجاد یک برنامه صلح فراگیر بین فلسطینیان و اسرائیل تقدیر می کند وآغاز گفت و گوهای مستقیم بین اسرائیل و فلسطینی ها را تحت نظارت آمریکا برای حل اختلاف نظرها در وجوه مختلف طرح صلح تشویق می کند، به منظور پیشرفت در طرح صلح و رسیدن به توافقی که حقوق فلسطینیان را تامین کند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس، علیه طرح صلح دولت دونالد ترامپ، موضع گرفت. محمود عباس روز سه شنبه گفت این طرح را رد می کند و ضمیمه کردن «۳۰ درصد از اراضی ما» معنی نمی دهد.

​ خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است گروه اسلام گرای حماس، طرح صلح دولت دونالد ترامپ را رد کرده است. این در حالی است که پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در رونمایی از طرح صلح خاورمیانه به این گروه اشاره کرده بود و گفته بود: فلسطینی‌ها می‌توانند با غرور ملی، صاحب سرنوشت خود باشند و از آن‌ها می‌خواهیم. باید به حقوق بشر احترام گذاشته، نظام مالی خود را پاکیزه نگه دارند و حماس و جهاد اسلامی را کنار گذاشته و هرگونه پاداش دادن به تروریست‌ها را متوقف کنند.

به نوشته تایمز اسرائیل، ​ گروه حماس که نوار غزه را در کنترل دارد، در اقدامی نادر، از محمود عباس، رئیس تشکلات خودگردان فلسطینی که عضو گروه رقیب، یعنی گروه «فتح» به شمار می رود حمایت کرد.

مقام ارشدی در ایران به این طرح واکنش نشان نداده اما پیشتر قبل از اعلام رسمی آن، مقامات جمهوری اسلامی این طرح را رد کرده بودند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است که روسیه پس از اعلام طرح از سوی دولت آمریکا، خواستار مذاکرات مستقیم فلسطینی ها و اسرائیل شده است.

وزارت خارجه ترکیه نیز با رد طرح دولت ترامپ، گفته است اورشلیم «خطر قرمز ما است.»​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان آمریکا ممکن است برنامه سفر ناسا به ماه را عقب بیاندازد

جیم برایدنستاین مدیر ناسا، در بیانیه‌ای نسبت به طرح جدیدی که کمیته علوم، فضا و فن آوری مجلس نمایندگان آمریکا معرفی کرده، ابراز نگرانی کرده است.

این طرح از ناسا خواسته تا مأموریت سفر به ماه را از سال ۲۰۲۴ به سال ۲۰۲۸ بیاندازد تا بتواند بر سفر انسان به مریخ در دهه ۲۰۳۰ تمرکز کند.

آقای برایدنستاین ضمن استقبال از این طرح و حمایت کمیته علوم، فضا و فن آوری مجلس نمایندگان آمریکا خواستار آن شده تا به رویکرد فعلی سازمان در کاوش فضایی و همکاری با نهادهای دولتی و بخش خصوصی برای ایجاد طرحی جامع در این مأموریت ادامه دهد.

ناسا در حال حاضر از مشارکت نهادهای مختلف برای بررسی مفاهیم علمی و فنی پیرامون سفر به فضا بهره می برد.

طرح پیشنهادی جدید همچنین از مدیر ناسا می خواهد طی ۶۰ روز فهرستی از پژوهش‌های باقیمانده در مورد خطرات احتمالی مأموریت مریخ برای سلامت انسان را تحویل دهد تا اقدامات لازم ظرف پنج سال انجام شود.

آقای برایدنستاین پیشتر گفته بود که ناسا قصد دارد در سال ۲۰۳۳ یا ۲۰۳۵ به مریخ سفر کند؛ سالهایی که مدار زمین و مریخ به گونه‌ای نسبت به یکدیگر قرار می گیرند که این مأموریت آسانتر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در حمله طالبان به پاسگاه پلیس در افغانستان ۱۳ نفر کشته شدند

«پل خمری» در ۱۰۰ کیلومتری جنوب قندوز قرار دارد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام ها در افغانستان می گویند طالبان در یک حمله پیش از بامداد در شمال آن کشور دست کم ۱۳ پلیس را کشته است. این حمله در شرایطی رخ می دهد که طالبان بر سر کاهش خصومت به منظور پیشبرد روند متوقف شده صلح چند روز را درگیر مذاکره با ایالات متحده بوده است.

یک مقام محلی به صدای آمریکا گفت شورشیان به یک پاسگاه پلیس در «پل خمری»، مرکز استان «بغلان»، حمله کرده و با کمک نفوذی های مظنون آن جا را تصرف کردند.

سخنگوی پلیس محلی در گفتگو با صدای آمریکا تائید کرد که در این حمله فرمانده پاسگاه کشته شده و دو طرف تلفات سنگینی داده اند. اما او شمار تلفات پلیس را اعلام نکرد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در بیانیه ای ادعا کرد در این حمله ۱۷ پرسنل پلیس کشته و یک نفر دستگیر شده است. طالبان اغلب در این ادعاها اغراق می کند.

نیروهای پلیس هم ادعا کرده اند که طی چند روز گذشته در چند استان شماری از جنگجویان طالبان را کشته اند. سنجش صحت این ادعاها از طریق منابع مستقل دشوار است.

هم زمان قطر صحنه ملاقات های پشت درهای بسته مذاکره کنندگان آمریکایی با نمایندگان طالبان است. طرفین می کوشند بر چالش های پیش روی گفتگوهای صلح برای پایان دادن به ۱۸ سال جنگ در افغانستان غلبه کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی دو وکیل دادگستری در ایران تبرئه شدند

قاسم شعله سعدی (راست) و آرش کیخسروی وکلای دادگستری

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، دو وکیل دادگستری در ایران که پیش از این توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان محکوم شده بودند، در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شدند.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی ایران، این دو وکیل دادگستری که پیش از این بابت اتهامات «اجتماع و تبانی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۶ سال زندان محکوم شده بودند از سوی شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران تبرئه و حکم زندان آنها نقض شد.

ابوذر نصراللهی، وکیل مدافع آرش کیخسروی، روز سه‎شنبه ۸ بهمن گفت که جلسه رسیدگی به پرونده این دو وکیل دادگستری در مرحله تجدیدنظر دو هفته پیش در شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار و با توجه به دفاعیات ارائه شده در این جلسه آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی از هر دو عنوان اتهامی تبرئه و دادنامه شعبه بدوی نقض شد.

قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷ به همراه یک وکیل دادگستری و چند فعال مدنی دیگر مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تجمعی در اعتراض به نظارت استصوابی و امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر بازداشت و پس از مدتی قاسم شعله‌سعدی در تاریخ ۱۳ آبان ماه و آرش کیخسروی در تاریخ ۱۱ آذر همان سال با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده بودند.

قاسم شعله‌سعدی دلیل حضور خود در تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی را اعتراض به نظارت استصوابی اعلام کرده بود. او با اشاره به این‌که وضعیت کشور «نتیجه سلب حق حاکمیت ملت از طریق سنت سیئه نظارت استصوابی است»، اعلام کرده بود که «پرچم مبارزه با نظارت استصوابی را به دوش خواهد گرفت.»

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا روز جمعه ۱۷ آبان در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، خواهان آزادی «زندانیان عقیدتی، روزنامه نگاران، وکلا، مخالفان حجاب اجباری، فعالان مدنی و حقوق بشر» در ایران شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان حقوق بشر در ایران، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دانشجوی ایرانی از فرودگاه دیترویت برگردانده شد؛ مقامات مرزی آمریکا: ادعای او پذیرفتنی نبود

فرودگاه دیترویت - عکس از آرشیو

یک دانشجوی دوره دکتری دانشگاه ایالتی میشیگان که روادید ورود به خاک آمریکا را داشت، روز دوشنبه هفتم بهمن از سوی نیروهای مرزی بازداشت و دیپورت شد.

سایت خبری هیل گزارش داد علیرضا یزدانی اسفیدواجانی ۲۷ ساله در فرودگاه دیترویت به مدت شش ساعت بازداشت شده و از آن‌جا دیپورت شد.

عکسی از علیرضا یزدانی از صفحه فیسبوک منتسب به او.
عکسی از علیرضا یزدانی از صفحه فیسبوک منتسب به او.

وکیل این دانشجوی ایرانی می‌گوید او ممکن است به دلیل این دیپورت، هیچ‌گاه نتواند بار دیگر به خاک آمریکا وارد شود. مقامات گمرک و امنیت مرزی گفتند ادعاهای مطرح شده از سوی این فرد، پذیرفتنی نبوده است.

مقامات امنیت مرزی و گمرک گفتند صدور روادید و یا حضور در برنامه سفر بدون روادید، هیچ تضمینی برای ورود به خاک آمریکا محسوب نمی‌شود. این مقامات افزودند که علیرضا یزدانی روز پنجم بهمن درخواست ورود به خاک آمریکا را داد که پذیرفته نشد و او درخواست خود را لغو کرد. این مسافر بازداشت نشد و فقط نگه داشته شد تا وقتی که پرواز برگشت او آماده شود.

مقامات امنیت مرزی و گمرک آمریکا افزودند که هر درخواستی برای ورود به آمریکا باید در حوزه‌هایی چون موارد مرتبط با سلامت، سابقه کیفری، موارد امنیتی، اتهام عمومی، مجوز کار، ورود غیرقانونی و نقض قوانین مهاجرتی، مدارک مورد نیاز و دیگر موارد، پذیرفتنی باشد.

برخی در فضای مجازی از همکاری آقای یزدانی با پروژه های عمرانی مربوط به سپاه و ارتش نوشتند اما صدای آمریکا نمی‌تواند این مسئله را به طور مستقل تائید کند.

در موردی مشابه، ده روز پیش محمد شهاب دهقانی حسین آبادی، ۲۴ ساله نیز دیپورت شده بود. یک منبع وزارت امنیت میهن ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفت اخراج دانشجوی ایرانی از آمریکا بر مبنای دلایل مختلف، از جمله احتمال ارتباط خانوادگی او با حزب‌الله، بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفر مدیرکل سازمان بهداشت جهانی به پکن؛ رئیس جمهوری چین ویروس کرونا را «شیطانی» نامید

نیروهای امنیتی در ووهان، کانون انتشار نسل جدید ویروس کرونا - آرشیو

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، روز سه شنبه ۸ بهمن به رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت که اطمینان دارد نبرد با نوع جدید ویروس «شیطانی» کرونا به پیروزی منجر می شود.

به گزارش رویترز، این ویروس تاکنون جان ۱۰۶ نفر را گرفته به کشورهای مختلف جهان سرایت کرده است.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی و رئیس جمهوری چین در پکن دیدار و گفتگو کردند.

آنها راه‌های محافظت از شهروندان چینی و خارجی را در مناطقی که نسل تازه ویروس کرونا به آنها سرایت کرده است، بررسی کردند. آنها همچنین درباره جایگزین‌های احتمالی، به جای بیرون بردن اتباع خارجی از مناطق ویروس زده، صحبت کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پدر یکی از جانباختگان هواپیمای اوکراینی: ماموران فرودگاه مانع خروج خانواده قربانیان از ایران شدند

تصویری از حامد اسماعیلیون، نویسنده و پزشک ایرانی مقیم کانادا که همسر و دخترش ری‌را را در سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داد.

حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک ایرانی مقیم کانادا که براثر سرنگونی هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه همسر و دخترش را از دست داده است، با انتشار پستی در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد که ماموران فرودگاه تهران به اعضای خانواده قربانیان این حادثه اجازه خروج از کشور نداده‌اند.

حامد اسماعیلیون، شامگاه دوشنبه ۷ بهمن ماه در صفحه فیسبوک خود با اعلام این خبر خطاب به ماموران فرودگاه امام خمینی نوشت: «بگذار اعضای خانواده برای شرکت در خاکسپاری به راحتی از کشور خارج شوند. ضمن این‌که به تو ربطی ندارد چرا دولت کانادا به راحتی و ظرف چند ساعت ویزا را صادر کرده است.»

پیش از این نیز جواد سلیمانی، همسر الناز نبیی یکی از جانباختگان هواپیمای اوکراینی از احضار و تهدید از سوی به اداره اطلاعات زنجان به اتهام « توهین به نماینده های خامنه‌ای» خبر داد و گفت که مجبور شده ایران را ترک کند.

او در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پستی نوشته بود که «صبح روز بعد از مراسم ترحیم» از اداره اطلاعات زنجان او را بخاطر«توهین به نماینده های خامنه ای و پستهای اینستاگرامی» احضار کرده‌اند.

همچنین تصاویر منتشر شده از مراسم تدفین جانباختگان این هواپیما در ایران نیز نشان می دهد که مقامات با کشیدن داربست حتی به سختی اجازه نزدیک شدن خانواده ها به محل دفن عزیزانشان را داده‌اند و این مراسم را به مراسم تدفین حکومتی تبدیل کردند.

با این که جمهوری اسلامی در پی فشارهای بین المللی شلیک به هواپیمای اوکراینی را پذیرفت اما تا کنون عاملان اصلی سرنگونی این هواپیما معرفی و یا محاکمه نشده‌اند. پدر یکی از کشته شدگان هواپیمای اوکراینی چندی پیش در مراسم فرزندش در مسجد از محاکمه نشدن عاملان این شلیک به هواپیمای مسافربری انتقاد کرد.

حکومت جمهوری اسلامی حتی با معترضان به شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری هم برخوردهای امنیتی داشته است و براساس آمار رسمی دست کم ۳۰ نفر در این باره بازداشت شدند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار کشته‌های ویروس کرونا در چین به ۱۰۶ نفر افزایش یافت

گزارش‌ها حاکی است که با مرگ ۲۵ بیمار دیگر، آمار قربانیان ویروس کرونا در چین دست کم به ۱۰۶ نفر رسیده و آمار مبتلایان در این کشور ۴۵۰۰ نفر گزارش شده است.

مقامات چین گزارش دادند که ۲۴ نفر در استان «هوئبی» و یک نفر در پکن پایتخت این کشور جان باخته اند. دولت چین کل شهرهای هوئبی را قرنطینه کرده است و حدود ۵۰ میلیون نفر در این شهرها هستند.

همچنین ایالات متحده اعلام کرده است که برای تخلیه شهروندان خود از این شهر آمادگی دارد. پیشتر نیز کنسولگری ایالات متحده اعلام کرده بود قصد دارد تا دیپلمات‌های خود و برخی از آمریکایی‌ها را از شهر ووهان که مرکز شیوع این بیماری است خارج کند.

پیش از این سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرده بود که سه مورد جدید دیگر از ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا - یک مورد در آریزونا و دو مورد دیگر در کالیفرنیا - دیده شده است. تمامی این بیماران از سفر به شهر ووهان چین، جایی که ویروس از آن جا بروز کرده، بازگشته‌اند.

ژاپن روز سه‌شنبه۸ بهمن ماه در حال اعزام نخستین پرواز چارتر خود به چین برای خارج کردن شهروندان ژاپنی از شهر ووهان به عنوان مرکز شیوع این ویروس کشنده است. مغولستان ، فرانسه و چند کشور دیگر نیز در حال آماده سازی برای تخلیه شهروندانشان از این شهر هستند.

همچنین زارت بهداشت عمومی تایلند تایید کرد که آمار مبتلایان به این ویروس در این کشور به ۱۴ نفر رسیده است.

آلمان نیز نخستین مورد ویروس کرونا که هزاران نفر در چین به آن مبتلا شده اند را در این کشور، تأیید کرد.کره شمالی به عنوان یکی از کشورهای همسایه چین نیز از «اقدامات اضطراری» برای جلوگیری از شیوع این ویروس خبر داده است.

هنوز کره شمالی به طور رسمی موردی از مبتلایان به این ویروس در این کشور را تایید نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

امیر تتلو خواننده ایرانی در ترکیه «بازداشت» شد؛ ایران «درخواست بازداشت» او را کرده است

مدیر برنامه های امیرحسین مقصودلو، خواننده ایرانی معروف به «امیر تتلو» در یک پست اینستاگرامی از بازداشت این خواننده ایرانی که چندی است در ترکیه ساکن است، خبر داد.

«روناک» که خود را ادمین شبکه‌های اجتماعی امیرحسین مقصودلو معرفی می‌کند، روز سه شنبه ۸ بهمن ماه در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پستی نوشت که امیر تتلو قصد مهاجرت به انگلستان را داشت و ویزای او نیز آمده بود اما روز سه شنبه از طرف «دولت ترکیه» دستگیر شده و می خواهند او را «تحویل پلیس ایران» دهند چون ایران درخواست استرداد او را داشته است.

همچنین امیر تتلو نیز در صفحه اینستاگرام خود تصاویری را پس از بازداشتش منتشر کرده که او را با دستبند نشان می‌دهد. این خواننده نوشته است که گفته شده «دولت ایران» او را می خواهد.

الهام یزدی‌ها خبرنگار صدای آمریکا در ترکیه گزارش داد که روزنامه «هابرتورک» ترکیه با تایید بازداشت تتلو نوشت که این خواننده به خاطر «اعلان قرمز» نامش از سوی ایران بازداشت شده است. اتهامات تتلو ‌براساس این اعلان، متهم به تشویق به مصرف مواد مخدر شده است.

پس از انتشار این خبر رسانه های داخل ایران به نقل از سخنگوی نیروی انتظامی نوشتند که امیر تتلو «به درخواست پلیس اینترپل ایران و با همکاری پلیس ترکیه بازداشت» شده است. پلیس ایران گفت که برای این فرد «اعلان قرمز» صادر کرده بود.

از سوی دیگر هنوز مقامات ترکیه در این باره اطلاع رسانی نداشته اند و جزئیاتی از دلیل بازداشت این خواننده در رسانه های ترکیه منتشر نشده است.

امیر تتلو، خواننده ای که کار خود را با موسیقی رپ زیرزمینی در ایران آغاز کرد، در ادامه با اظهار نظرات خود در شبکه‌های اجتماعی جنجالی شد.

انتشار ویدئوکلیپی روی یک ناو نیروی دریایی ارتش و همچنین حضور او در کنار ابراهیمی رئیسی در برنامه تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری در به شدت خبرساز شد.

تتلو سال ۱۳۹۵ به دلیل اهانت به یک مقام قضایی بازداشت و پس از از ۶۲ روز به قید وثیقه آزاد شد. او حدود یک سال پیش از ایران خارج شد و به کار خود ادامه می‌دهد.

چندی پیش گروهی از طرفداران امیر حسین مقصودلو معروف به امیر تتلو در حمایت از بازگشت او به ایران راهپیمایی کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از سه ناکامی بزرگ | آسوشیتدپرس: ایران برای پرتاب یک ماهواره دیگر آماده می‌شود

تصاویر ماهواره ای و اظهارات مقامات ایرانی نشان می دهد که جمهوری اسلامی پس از سه ناکامی بزرگ در سال گذشته میلادی، در حال آماده شدن برای پرتاب ماهواره به فضا است، این در حالی است که ایالات متحده این اقدام را بخشی از تلاش جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه موشکی‌اش می‌داند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تصاویر ماهواره‌ای که از سوی شرکت «پلنت لبز» مستقر در سانفرانسیسکو منتشر و به تایید کارشناسان موسسه مطالعات بین‌المللی میدل‌بری رسیده است، نشان می دهد که فعالیت‌هایی در سکوی پرتاب این مرکز فضایی در حال انجام است و خودروهای بیشتری به محل رفت و آمد می‌کنند.

مرکز فضایی امام خمینی در حدود ۲۳۰کیلومتری جنوب شرق تهران قرار دارد و بنابر گزارش آسوشیتدپرس در گذشته افزایش فعالیت ها در این مرکز نشانه آمده شدن جمهوری اسلامی برای انجام پرتاب ماهواره بوده است.

این خبرگزاری نوشت که افزایش این فعالیت ها همزمان با گزارش‌های رسانه های دولتی و نیمه رسمی ایران از آغاز جشن‌های ۴۱ سالگی انقلاب اسلامی در این کشور است. ایران به طور متداول دستاورها در نیروهای مسلح، برنامه های فضایی و تلاش‌های هسته‌ای خود را در این روزها رونمایی می کند.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران دوشنبه شب ۷ بهمن ماه در توئیتی به گزارش رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) پاسخ داد و تایید کرد که ایران قصد دارد یک سیستم ماهواره‌ای بنام «ظفر» را راه‌اندازی کند.

آماده سازی آشکار برای پرتاب موشک از سوی ایران پس از دو پرتاب ناکام ماهواره های «پیام و دوستی» در سال گذشته و همچنین انفجار موشک ماهواره‌بر ناهید-۱ در ماه آگوست صورت می گیرد. همچنین مقامات ایران در فوریه سال ۲۰۱۹ از وقوع آتش‌سوزی جداگانه در سازمان فضایی خبر دادند و اعلام کردند که در این آتش‌سوزی سه محقق کشته شدند.

آسوشیتدپرس نوشت که انفجار در ایستگاه فضایی امام خمینی حتی توجه پرزیدنت ترامپ را نیز به خود جلب کرد و رئیس جمهوری آمریکا در این باره در توئیتر خود اشاره کرد. همچنین حتی گمانه‌زنی‌هایی نیز در مورد احتمال حمله‌های سایبری مطرح شد.

پرزیدنت ترامپ در توئیت خود درباره انفجار در این ایستگاه فضایی نوشته بود که ایالات‌متحده در این سانحه دست نداشته است و افزود «برای ایران بهترین آرزوها را دارم و امیدوارم بتواند متوجه شود که چه اتفاقی در سایت یک افتاده است.»

ایالات متحده ادعا می کند پرتاب چنین ماهواره‌هایی مغایر با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و از ایران خواسته است تا هیچ گونه فعالیتی در رابطه با موشک های بالستیک که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای هستند را انجام ندهد.

از سوی دیگر ایران مدعی است که به دنبال تسلیحات هسته ای نیست و به پرتاب ماهواره خود ادامه می دهد و آزمایش موشکی این کشور وجه نظامی ندارد.

آسوشیتدپرس نوشت که ایران طی یک دهه گذشته چندین ماهواره کوتاه برد را به مدار ارسال کرده است. همچنین این کشور در سال ۲۰۱۳ یک میمون را به فضا پرتاب کرد.

جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر همچنین برای پرتاب ماهواره به فضا با استفاده از موشک تلاش کرده است.

برنامه موشکی جمهوری اسلامی نیز طی سال‌های اخیر با اعتراض بسیاری از کشورها انجام شده است.تا زمستان سال ۱۳۹۶ که آمریکا موضوع آزمایش های موشکی بالیستیک ایران را در شورای امنیت مطرح کرد، سپاه پاسداران این آزمایش‌ها را به طور مداوم انجام می‌داد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

در همین حال تنش بین ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. پس از حملات راکتی به خلیج فارس و همچنین حملات راکتی به تاسیسات دیپلماتیک و نیروهای آمریکایی در عراق، قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه با حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شد.

پس از آن یک حمله موشکی بالستیک تلافی جویانه توسط ایران به پایگاه های عراقی در اوایل این ماه انجام شد. یک هواپیمای مسافربری اوکراین هم در آسمان تهران ساقط و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. جمهوری اسلامی در بیانیه‌‌ای اعلام کرد که سرنگونی این هواپیما با شلیک «غیرعمد» موشک توسط سپاه صورت گرفته ​است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتانیاهو از درخواست مصونیت در برابر اتهامات فساد صرفنظر می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سه شنبه گفت از درخواست مصونیت در برابر پیگرد قانونی بر سر اتهامات فساد صرفنظر کرده است.

نتانیاهو در بیانیه ای در صفحه رسمی فیسبوکش گفت که تصمیم خود را به اطلاع رئیس مجلس اسرائیل رسانده و نمی خواهد در آن چه که او آن را این «بازی کثیف» توصیف کرد، شرکت کند.

مجلس اسرائیل قرار بود سه شنبه تشکیل کمیته ای را برای بحث درباره درخواست مصونیت نتانیاهو مورد بررسی قرار دهد.

با این تصمیم، مسیر پیگیری های حقوقی علیه نتانیاهو هموار می شود. نتانیاهو انجام هرگونه تخلفی را رد کرده است.

نخست وزیر اسرائیل در ماه نوامبر در سه پرونده مجزا به ارتشاء، کلاهبرداری، و خیانت در امانت متهم شده بود.

او در یک مورد به قبول هدایای باارزشی نظیر سیگار، شامپاین، و جواهرات از دوستان و آشنایان متهم شده است. در جدی ترین پرونده، نتانیاهو ظاهرا مقرراتی را تبلیغ کرده که در ازای پوشش خبری مثبت از او به سود «بِزک»، شرکت معظم مخابراتی اسرائیل، تمام می شد.

این تحولات در حالی رخ می دهد که نخست وزیر اسرائیل برای انتخاب مجدد در ماه مارس به رقابت خواهد پرداخت.

بنی گانتز، رقیب اصلی نتانیاهو، سه شنبه گفت که رای دهندگان می‌توانند بین نخست وزیری که برای آنها کار خواهد کرد و نخست وزیری که برای خودش فعالیت می‌کند، یکی را انتخاب کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری آمریکا امروز از «معامله قرن» برای صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها رونمایی می‌کند

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه بعد از رونمایی از طرح صلح خاورمیانه، به همراه نخست وزیر اسرائیل در یک نشست خبری شرکت می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده تا ساعاتی دیگر از طرح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» رو نمایی می‌کند.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن گروهی را برای تهیه این طرح مامور کرد و روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی درباره آن دیدار کرد.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سوی او از سه سال پیش مامور شد تا گفتگوهای صلح را پیش ببرد. رئیس جمهوری آمریکا یکبار درباره او گفته بود جز کوشنر کسی نمی‌تواند گفت‌وگوهای صلح را به نتیجه برساند.

با اینکه در سال اول مذاکرات، علاوه بر اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها نیز در مذاکرات بودند اما بعد از اینکه رئیس جمهوری آمریکا، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، آنها حاضر به ادامه مذاکرات نشدند.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی در کاخ سفید دیدار کرد. او درباره طرح صلح خاورمیانه گفت: این طرحی است که به صلح در خاورمیانه کمک می‌کند. همه جا به من گفتند برای رسیدن به صلح، باید اسرائیل و فلسطینی‌ها اول به صلح برسند تا بتوان در خاورمیانه صلح را برقرار کرد. خیلی‌ها سال‌ها در این مورد کار کرده‌اند و من فکر می‌کنم به نسبت ما نزدیک هستیم ولی باید موافقت بقیه را هم جلب کنیم.

وی با تاکید بر این که صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد گفت که بسیاری از کشورهای عربی هم این طرح را می‌پسندند و از حمایت می‌کنند.

گمانه‌زنی‌ها درباره طرح صلح

هنوز به طور رسمی جزئياتی از این طرح از سوی آمریکا اعلام نشده اما برخی از رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقامات این کشور نوشتند،‌ در این طرح، اسرائیل در ازای دریافت امتیاز‌هایی از فلسطینی‌ها با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند.

تایم اسرائیل و هاآرتض نوشتند براساس طرح آمریکا، بخش‌هایی از کرانهٔ باختری و بخشی از اورشلیم شرقی که از نظر جامعهٔ جهانی به دولت فلسطین تعلق دارد، به اسرائیل واگذار می‌شود، و در عوض اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانهٔ باختری و تمام نوار غزه و چندین محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند.

بر اساس این طرح شهر ابودیس به عنوان پایتخت کشور جدید فلسطین در نظر گرفته خواهد شد. همچنین یک تونل برای اتصال بخش‌های فلسطینی کرانه باختری و نوار غزه ایجاد می‌شود.

هنوز این جزئیات مورد تائید آمریکا قرار نگرفته و قرار است پرزیدنت ترامپ رسما طرح صلح را ظهر سه‌شنبه رو نمایی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: روسیه، رژیم ایران، حزب الله و رژیم اسد از برقراری آتش‌بس در شمال سوریه جلوگیری می‌کنند

وزیر خارجه آمریکا «اقدامات بی ثبات کننده» روسیه، رژیم ایران، رژیم اسد و حزب الله لبنان را عامل مستقیم عدم برقراری آتش بس در شمال سوریه دانست، که در قطعنامه شورای امنیت خواسته شده است.

مایک پمپئو دوشنبه شب ۷ بهمن به وقت واشنگتن با انتشار بیانیه ای گفت که آمریکا با نگرانی عمیق شرایط را در شمال غرب سوریه دنبال می‌کند؛ جایی که ترکیبی از نیروهای رژیم ایران، سوریه و نیروهای روسیه و حزب الله لبنان حملات وسیعی را علیه مردم ادلیب و غرب استان حلب انجام می‌دهند.

در این بیانیه آمده است که طبق گزارشها، این نیروهای بمباران هوایی و حملات زمینی گسترده‌ای را علیه انجام می‌دهند که هزاران نفر از غیرنظامیان را در معره النعمان به دام انداخته و راه فراری برای آنها نگذاشته است. بر اساس گزارشها، در منطقه ای دیگر دهها هزار نفر از خانه های خود فرار کرده اند.

به گفته آقای پمپئو حملات بی ثبات کننده نیروهای روسیه، رژیم اسد، رژیم ایران و حزب الله لبنان به این مناطق شمال سوریه از برقراری آتش بس و بازگشت آوارگان که خواسته قطعنامه شورای امنیت بوده است، جلوگیری می‌کند.

آقای پمپئو گفت که ایالات متحده این حملات غیرقابل توجیه به مردم شمال غرب سوریه را محکوم می‌کند.

او اضافه کرد: ایالات متحده خواستار برقراری یک آتش بس فوری و دسترسی کامل سازمان‌های انسان‌دوستانه به مناطق تحت حمله به منظور کاهش رنج صدها هزار نفری است که از بمباران پی در پی فرار کرده‌اند.

در پایان بیانیه مایک پمپئو آمده است که ایالات متحده برای انجام اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی قوی علیه رژیم اسد و هر فرد یا دولتی که به برنامه های بی رحمانه او کمک می کند، آماده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو در گفت و گو با عادل عبدالمهدی: حمله به سفارت آمریکا بی‌توجهی به حاکمیت ملی عراق است

وزیر خارجه آمریکا، در گفت و گو با عادل المهدی، نخست وزیر عراق، خشم خود را نسبت به تداوم حملات گروه‌های مسلح وابسته به ایران علیه تاسیسات و ساختمان های آمریکا در عراق از جمله راکت پراکنی روز یکشنبه به محوطه سفارت آمریکا در بغداد که یک زخمی به جای گذاشت، ابراز کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۷ بهمن در بیانیه ای ضمن بیان این مطلب اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا در این گفت و گو بار دیگر تاکید کرد که این حملات بی‌توجهی به حاکمیت ملی عراق و ناکامی در کنترل این گروههای مسلح خطرناک را نشان می‌دهد.

آقای پمپئو از پایبندی عادل عبدالمهدی به تقویت امنیت کارکنان آمریکایی و ساختمان‌های دیپلماتیک آمریکا تقدیر کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه به نکته دیگری اشاره کرد و گفت: «ما به حمله یکشنبه شب به سفارت خود به عنوان یک تلاش برای دور کردن توجه عراق و جامعه بین الملل از سرکوب وحشیانه تظاهرات مسالمت‌آمیز عراقی ها توسط ایران و گروههای نیابتی آن نگاه می‌کنیم.»

آقای پمپئو نخست وزیر عراق را به بازیابی حاکمیت ملی عراق ترغیب کرد و تعهد ماندگار ایالات متحده به مردم عراق، تمایلش به محدود کردن نیروهای خود در طول زمان و وجود یک عراق قدرتمند و موفق، همچنان که در چارچوب توافق راهبردی دوطرفه آمده است، را مورد تایید قرار داد.

یکشنبه پنج راکت به سمت منطقه سبز بغداد شلیک شد که دست‌کم یکی از آنها به سفارت آمریکا برخورد کرد.

به نوشته فاکس نیوز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت وضعیت امنیتی همچنان پرتنش است و گروههای مسلح مورد حمایت ایران همچنان تهدید هستند. بنابراین ما هوشیار هستیم.

به نوشته سی‌بی‌اس، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق حمله به سفارت آمریکا را تضعیف حاکمیت ملی عراق خواند و ضمن محکومیت آن گفت عراق همچنان سعی در حفاظت از اماکن دیپلماتیک دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ بعد از دیدار با بنیامین نتانیاهو: به صلح خاورمیانه نزدیک هستیم

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه جداگانه با نتانیاهو و بنی گانتز دیدار کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده که روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی دیدار می‌کند، می‌گوید با طرح دولت او، صلح خاورمیانه نزدیک است.

پرزیدنت دونالد ترامپ صبح دوشنبه ابتدا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و بعد با بنی گانتز رهبر گروه مخالف دولت و رقیب نتانیاهو در انتخابات ماه آینده گفتگو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این دیدار به خبرنگاران درباره طرح دولت او موسوم به «معامله قرن» گفت:‌ این طرحی است که به صلح در خاورمیانه کمک می‌کند. همه جا به من گفتند برای رسیدن به صلح، باید اسرائیل و فلسطینی‌ها اول به صلح برسند تا بتوان در خاورمیانه صلح را برقرار کرد. خیلی‌ها سال‌ها در این مورد کار کرده‌اند و من فکر می‌کنم به نسبت ما نزدیک هستیم ولی باید موافقت بقیه را هم جلب کنیم.

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید گفت: «ما ساعت ۱۲ فردا یک طرح [صلح خاورمیانه] را ارائه می‌کنیم، و این طرحی است که بی‌بی [بنیامین نتانیاهو] و رقیبش [بنی گانتز] آن را بسیار خواهند پسندند. البته این را می‌دانم که بی‌بی و رقیبش هر دو آن را خیلی می‌پسندند. ... این طرحی است که برای صلح خاورمیانه بسیار مهم است.»

وی با تاکید بر این که صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد گفت که بسیاری از کشورهای عربی هم این طرح را می‌پسندند و از حمایت می‌کنند.

اشاره نتانیاهو به ایران

پرزیدنت ترامپ بعد از دیدار با نتانیاهو با رقیب انتخاباتی او دیدار می‌کند.
پرزیدنت ترامپ بعد از دیدار با نتانیاهو با رقیب انتخاباتی او دیدار می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واشنگتن و در دیدار پرزیدنت ترامپ از خدمات رئیس جمهوری آمریکا برای مقابله با ایران، بزرگترین حکومت حامی تروریست در جهان، سپاسگزاری کرد و او را «بزرگترین دوستی که اسرائیل تاکنون در کاخ سفید داشته است» خواند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه دوباره با نتانیاهو در کاخ سفید دیدار می‌کند و دو رهبر در یک کنفرانس خبری شرکت خواهند کرد.

هفته پیش پرزیدنت ترامپ در مسیر بازگشت از سوئیس به میامی اشاره کرد که طرح صلح خاورمیانه او احتمالا قبل یا در طول دیدار با نتانیاهو و گانتز در کاخ سفید رونمایی می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود:‌ این یک طرح عالی است. صادقانه بگویم، این یک طرح عالی است. این طرحی است که واقعا کار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان عالی آمریکا طرح جدید دولت برای اعطای اقامت دائم را تایید کرد

دیوان عالی آمریکا - عکس از آرشیو

دیوان عالی آمریکا با نتیجه پنج بر چهار، طرح پیشنهادی دولت برای ایجاد تغییر در شرایط اعطای اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا را تایید کرد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا روز دوشنبه هفتم بهمن ماه گزارش داد یکی از کارکردهای این قانون این است که به دولت اجازه می‌دهد در بررسی مراحل اعطای اقامت دائم، اطمینان پیدا کند که فرد متقاضی، سربار جامعه نباشد.

این گزارش می‌گوید متقاضیان دریافت اقامت دائم باید نشان دهند که از خدمات عمومی مانند کارت مواد غذایی رایگان (فود استمپ) یا هزینه کمک اقامتی استفاده نمی‌کنند.

از زمان معرفی این طرح از سوی دولت آمریکا، پرونده‌هایی در مخالفت با آن در دادگاه‌ها مطرح شده بود و از همین رو برای نتیجه نهایی به دیوان عالی ارجاع شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هواپیمای مسافربری از باند فرودگاه در ماهشهر خارج شد؛ فرود «با سرعت زیاد» روی باند

خارج شدن هواپیمای مسافربری تهران ماهشهر از باند فرودگاه تلفات جانی نداشته است.

یک فروند هواپیمای مسافربری تهران ماهشهر روز دوشنبه ۷ بهمن ماه به هنگام فرود از باند فرودگاه ماهشهر خارج شد. در حالیکه مقامات می گویند این اتفاق به دلیل «نقص فنی» بوده، برخی روایت ها حکایت از سرعت زیاد خلبان در زمان فرود است.

بنابر گزارش رسانه ها در ایران، رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد که این هواپیما از نوع بوئینگ «ام‌دی» و تعداد مسافران آن ۱۳۵ نفر بوده است که همه آن‌ها در سلامت کامل هستند.

مهرزاد شریفی، معاون فرماندار ماهشهر هم گفت این هواپیمای کاسپین از تهران به سمت ماهشهر در حال پرواز بود که در ساعت ۷:۳۵ دقیقه نتوانست در فرودگاه ماهشهر فرود بیاید و از باند منحرف شد.

مقامات ایران هنوز علت خروج این هواپیما از باند را اعلام نکرده‌اند.

مرجان توحیدی که خبرنگار است، در توئیتر خود نوشت که مسافر این پرواز بود. او در شرح این سانحه نوشت: «مسافر هواپیمای کاسپینم به مقصد ماهشهر، هواپیما با سرعت بالایی نشست، با همون سرعت ادامه داد. و انگار به چیزی برخورد کرده باشه متوقف شد. از باند خارج شد و فقط میتونم بگم تقدیر بود که به چیزی برخورد نکرد. تمام اون مدت رو جیغ کشیدم. مهماندار سعی میکرد مسافرا را آروم کنه.»

از سوی دیگر، یک مسافر به ایسنا گفت «پس از آنکه در باند فرودگاه ماهشهر هواپیما به زمین نشست صدای مهیبی شنیده شد و به نظر می‌رسد که خلبان نتوانست هواپیما را کنترل کند چرا که چرخ‌های هواپیما شکسته شد.»

گزارش‌ها حاکی است که این حادثه در کمربندی ماهشهر - سربندر در نزدیکی پل فرودگاه رخ داده و این جاده فعلا مسدود است و هواپیما دقیقا وسط جاده است.

همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان اعلام کرد که در پی این حادثه یک زن و یک مرد از ناحیه پا دچار مصدومیت سطحی شده بودند و به مرکز درمانی انتقال یافتند.

این حادثه در شرایطی است که در پنجم بهمن ماه نیز هواپیمای «ایران‌تور» که تهران را به مقصد استانبول ترک کرده بود به دلیل نقص فنی به تهران بازگشت و در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.

تکرار این حوادث چند هفته پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در آسمان تهران است. بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.

پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG