لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

دیدگاه| ریچارد گرنل، متعقد راستین ترامپ


مقاله ای از کرت میلز در نشریه نشنال اینترست

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، مانند رئیس سابق اش جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، تا تار و پود به سیاست های پرزیدنت ترامپ باور دارد. بسیاری از حامیان پر و پا قرص ترامپ او را ستایش می کنند، دیگران او را یک تندروی بی محابا در برابر ایران می بینند.

گرنل در دوره ای حساس در روابط واشنگتن و برلین پا بر خاک آلمان گذاشت. او به جای تلاش برای ترمیم زخم های روابط پرزیدنت ترامپ و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، به شوک درمانی پرداخت. او کمتر از سفیران پیشین آمریکا در برلین دیده می شود و وقت زیادی را در مونیخ، قطب صنعتی آلمان، می گذراند.

فعالیت های گرنل در مونیخ مقاصدی دوگانه دارد. شاید هیچ مقام آمریکایی به اندازه او فشارها علیه ایران را به پیش نبرده باشد. تلاش های او در اعمال تحریم های ثانویه آمریکا بر شرکت های اروپایی بسیار موثر بوده و عملا تاجران آلمانی را در برابر انتخاب میان بازار آمریکا و بازار ایران قرار داده است. فولکس واگن که پس از غیبتی ۱۷ ساله سال گذشته به ایران بازگشته بود، به نظر می رسد دوباره تصمیم به خروج گرفته است. دیگر شرکت های آلمانی قاطعانه تر اقتصاد ایران را ترک می کنند: دایملر، زیمنس و آلیانز. احتمالا شرکت های بیشتری خارج خواهند شد.

کاخ سفید و گرنل به جمهوری اسلامی به چشم مسکو در سال ۱۹۸۹ و آخرین پایگاه انقلابی گری بین المللی نگاه می کنند که فقط مستلزم فشار کافی است. در حالی که مقام های پیشین آمریکا به اروپایی ها و ایرانی ها توصیه می کنند تا پایان این دولت صبر کنند، دولت های اروپایی زیر فشار بیشتری قرار می گیرند. دولت امانوئل مکرون در فرانسه وزارت اطلاعات ایران را عامل بمبگذاری خنثی شده علیه سازمان مجاهدین خلق ایران در پاریس اعلام کرد.

آنگلا مرکل در سفر این هفته به اسرائیل زیر فشار شدیدی قرار خواهد داشت تا از ایران فاصله بگیرد.

فرنک گفنی، رئیس «مرکز سیاستگذاری امنیتی» و از افراد نزدیک به کاخ سفید، درباره سفر صدر اعظم آلمان به اسرائیل می گوید: «خوشبختانه، شمار فزاینده ای از شرکت های اروپایی به شکلی کاملا منطقی تصمیم گرفته اند تجارت خود با آمریکا را حفظ کنند. بیایید امیدوار باشیم که خانم مرکل نیز چنین خواهد کرد.»

نگرانی اصلی دولت ترامپ در سیاست خارجی، ایران است، نه کره شمالی، نه روسیه و نه چین. این امر نشان می دهد که از فشارها بر تهران کاسته نخواهد شد. نفوذ گرنل در پشت صحنه نمایان است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG