لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

سایه نگرانی از بازگشت رکود اقتصادی بر اجلاس آینده گروه ۷ در فرانسه


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رهبران هفت کشور صنعتی در حالی برای نشست جی ۷ آماده می شود که کارشناسان معتقدند مهمترین بحث این نشست بر نگرانی‌های اقتصادی تمرکز خواهد داشت.

رهبران آمریکا، بریتانیا، کانادا، ژاپن، آلمان، فرانسه و ایتالیا شنبه دوم شهریور در حالی برای شرکت در این نشست در شهر ساحلی بیاریتز فرانسه گرد هم می‌آیند که امانوئل ماکرون از رهبران چندین کشور دیگر از جمله شش کشور آفریقایی برای شرکت در آن دعوت کرده است.

با این حال، مهمترین موضوع در این نشست نگرانی از بازگشت رکود اقتصادی جهانی خواهد بود.

نگرانی در کاهش رونق اقتصادی در دو سوی اقیانوس اطلس ریشه دارد؛ جایی که به گفته جَسپِر لاولِر، اقتصاددان در «لندن کاپیتال گروپ»، نشانه‌هایی از بالا رفتن ریسک در اقتصاد آلمان و ایالات متحده دیده شده است.

او توضیح داد که اوایل این ماه برای مدت کوتاهی بازدهی فروش اوراق قرضه دو ساله آلمان و آمریکا بیشتر از بازدهی اوراق ۱۰ ساله این کشورها بود، و این نشانه‌ای ا‌ست از این که سرمایه‌گذاران در اقتصاد این دو قدرت صنعتی جهان ریسک چشمگیری را پیش بینی می‌کنند.

او گفت: «این موضوع به ویژه در آمریکا این امر یک نشانه قابل اتکا از اشاره به رکود اقتصادی بوده است.»

نگرانی های جاری ریشه در جنگ تجاری آمریکا و چین دارد که طی آن دو طرف تعرفه های سنگینی را بر صدها میلیارد دلار واردات از یکدیگر اعمال کردند.

این اقتصاددان توضیح داد که اروپا علاوه بر نگرانی از جنگ تجاری آمریکا و چین، نگرانی های دیگری را نیز پیش روی اقتصاد خود می بیند؛ از جمله در صنعت خودروسازی که عبور از تولید خودروهای دیزل به خودروهای برقی نگرانی‌هایی را بوجود آورده است.

علاوه بر نگرانی های اقتصادی مسائل دیگری از جمله نگرانی‌های امنیتی در مورد کره شمالی و ایران و موضوع گرمایش جهانی در دستور کار شرکت کنندگان نشست جی ۷ خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG