لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۹

اوباما و مرکل انتظار دارند قذافی قدرت را واگذار کند


اوباما و مرکل انتظار دارند قذافی قدرت را واگذار کند
اوباما و مرکل انتظار دارند قذافی قدرت را واگذار کند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید وقت ترک قدرت از سوی معمر قذافی، رهبر لیبی نزدیک است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید او و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روشن کرده اند که معمر قذافی رهبر لیبی باید کنار برود و قدرت را به مردم کشورش واگذار کند.

آقای اوباما روز سه شنبه در کاخ سفید در پی گفت و گو با خانم مرکل اظهار داشت فشار بین المللی آنقدر ادامه خواهد یافت تا وی چنین کاری انجام دهد.

آنان درباره مجموعه ای از مسائل، از جمله سیاست اقتصادی، افغانستان، روند صلح خاورمیانه و مناقشه در لیبی بحث کردند.

آلمان از عملیات ناتو در لیبی حمایت نکرده است، اما پرزیدنت اوباما گفت اعزام منابع و پرسنل بیشتر آلمان به افغانستان، به دیگر متحدان ناتو اجازه داده است بر حمایت از ماموریت در لیبی بیفزایند.

آقای اوباما گفت وی و صدراعظم آلمان همچنین درباره حمایت از اصلاحات سیاسی و اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا، بویژه در تونس و مصر به تبادل نظر پرداختند و موافقت کردند که این لحظه تاریخی «نباید هدر برود.»

پرزیدنت اوباما در پی تشریفات رسمی و نواخته شدن سرود ملی دو کشور، ورود مرکل را گرامی داشت. اما مقوله های جدی تر، به ویژه مسائلی که در ماه های اخیر آمریکا و آلمان را از هم جدا کرده است احتمالا مرکز توجه این دیدار خواهد بود.

آقای اوباما و خانم مرکل درباره اقتصاد جهانی و بحران بدهی ناحیه یورو نیز بحث کردند.

پرزیدنت اوباما در مراسم استقبال از آنگلا مرکل آلمان را یکی از «نزدیکترین شرکای جهانی» خود نامید. خانم مرکل گفت ایالات متحده و آلمان در ارزش های مشترک «دمکراسی و آزادی، حکومت قانون و جهانی بودن حقوق بشر» سهیم هستند. وی چندین حوزه علاقه و همکاری دو جانبه را یادآورشد و از جمله بر دست یابی به هدف افغانستانی صلحجو و با ثبات، بازداشتن ایران از کسب توانایی تسلیحات اتمی، کاهش بحران اقتصادی جهانی، و حمایت از مبارزه برای آزادی در آفریقای شمالی، تاکید گذاشت.

در مراسم استقبال از صدراعظم آمان، میشل اوباما، جو بایدن معاون رییس جمهوری و همسر وی نیز حضور داشتند.

پریدنت اوباما شامگاه سه شنبه در مراسم ضیافت شام رسمی، مدال آزادی را به انگلا مرکل اعطا خواهد کرد.

سفر خانم مرکل به واشنگتن در حالی صورت می گیرد که آلمان با شیوع بیماری «ای کولای» که دست کم ۲۲ تن را کشته و حدود ۲۲۰۰ نفر را بیمار کرده دست به گریبان است.

XS
SM
MD
LG